10 pomysłów na nietypową ściankę w kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem mocno użytkowym. Nie znaczy to jednak, że nie może być ładna i modna. Planując remont, warto dużo uwagi poświęcić ściance pomiędzy górnymi kuchennymi szafkami a blatem roboczym. Może być ona ozdobą całego wnętrza. Oto nasze zestawienie 10. pomysłów na nietypową ściankę w kuchni.

Korek

Fragment ściany pomiędzy szafkami (górnymi i dolnymi) jest doskonałym miejscem, w którym możemy wyeksponować nasze zbiory korków od wina. Ciekawym pomysłem jest naklejenie ich na tę przestrzeń i ukrycie za szybą, tak by spełniały również funkcję użytkową. Zbiór korków musi być jednak naprawdę duży. Nawet na niewielkiej ściance potrzebnych będzie ich kilka tysięcy. Podobną, lecz mniej wymagającą opcją jest wyłożenie ściany korkowymi panelami. Na rynku dostępny jest ogromny wybór tego materiału w różnych opcjach kolorystycznych. Możemy nawet sięgnąć po korkowe płytki 3D.

Płytki inaczej

Kafelkowanie tego miejsca na ścianie jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Możemy jednak zrobić to zupełnie inaczej niż tradycyjnie. Flizy połóżmy tylko na fragmentach, np. nad zlewem i płytą gazową. Innym sposobem może być wykonanie z płytek nietypowych konstrukcji i wzorów. Płytki heksagonalne ułożą nam nieregularne schodki, a małe, prostokątne kafle możemy zamontować w jodełkę.

Murek

Od kilku lat na ścianach w naszych domach pojawiły się murki i kamienie. Niezbyt często jednak materiały te wybieramy do położenia na kuchennej przestrzeni. Wynika to przede wszystkim z trudnego ich czyszczenia. Są już jednak na rynku odpowiednie preparaty zabezpieczające kamień przed wnikaniem w niego brudu i tłuszczu. Możemy również sięgnąć po płytki imitujące kamień. Ciekawe są np. flizy naśladujące murek w określonym kolorze, częściowo matowe, a fragmentami błyszczące.

Płyta meblowa

Niewielu z nas wie, że na kuchennej ścianie dobrze sprawdza się płyta meblowa. Może być dopasowana lub dobrana na zasadzie kontrastu do frontu szafek. Dobrze spełni zadanie ochrony ściany i utrzymania czystości. Jej zaletami są również niska cena oraz łatwa dostępność wielu wzorów.

Tapety

Dziś odeszły już w zapomnienie, czekają na swoją kolej do ponownej popularności. Tapety są jednak dobrym, oryginalnym i tanim sposobem na wykończenie ściany kuchennej. Zwłaszcza że dziś dostępne są w każdym możliwym wzorze i kolorze. Bez problemu znajdziemy też firmy, które wykonają na zamówienie tapety z autorskim motywem.

Drewno

Jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów, sprawdzających się w każdym wnętrzu. Można również sięgnąć po nie w przypadku ścian w kuchni. Będzie komponowało się zarówno ze stylem klasycznym, jak i nowoczesnym. Odpowiednio przygotowane i zabezpieczone drewno jest trwałe również pomiędzy kuchennymi szafkami.

Beton architektoniczny

Modny ostatnio beton architektoniczny, po uprzednim przygotowaniu, może być kładziony także w kuchni. Podobnie jak drewno musi zostać zaimpregnowany lub pokryty żywicą epoksydową.

Tynk strukturalny

Jeśli lubimy powierzchnie 3D, warto rozważyć położenie w kuchni tynku strukturalnego. Możemy nim wyczarować przeróżne kompozycje. Bez problemu da się go też pomalować.

Kolekcjonowane przedmioty

Gdy jesteśmy kolekcjonerami jakichś przedmiotów, np. biletów do zwiedzanych obiektów, kapsli, pocztówek etc., możemy wykorzystać je do stworzenia jedynej w swoim rodzaju ściany. Wystarczy przymocować je do powierzchni między szafkami i schować za szybą, by zyskać unikatową ozdobę.

Lustra

Mocno nietypowym rozwiązaniem jest sięgnięcie na kuchennej ścianie po lustro. Nie poleca się jednak tego rozwiązania w okolicach płyt gazowych. Jednak w innych miejscach lustro może sprawdzić się całkiem dobrze. Zaletą tej metody będzie optyczne powiększenie przestrzeni i odbijanie światła. Wadą – niestety konieczność częstego mycia.

Pomysłów na nietypową ścianę w kuchni może być wiele. Warto sięgać po nieoczywiste rozwiązania i materiały niestosowane w tej przestrzeni.

Autorem artykułu jest firma Kapitan Remont, której specjalnością są remonty oraz wykończenia wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.