5.04. – Wspólna wystawa prac graficznych braci Romana oraz Henryka Opałki.

Zapraszamy na wernisaż pierwszej w historii wspólnej wystawy światowej sławy konceptualisty Romana Opałki oraz jego starszego brata Henryka Opałki.

WERNISAŻ odbędzie się w piątek, 5 kwietnia 2013 r. o godz. 17.00 w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku przy Legionowej 2. Na wernisaż WSTĘP WOLNY.

Wystawę można zwiedzać do 12 maja.

O artystach:

Henryk Opałka (ur. w 1929 w Marcoux we Francji). Pobierał naukę w artystyczno-przemysłowej szkole Wunderlicha w Wałbrzychu. Pracował w Doświadczalnej Pracowni Litograficznej na warszawskiej Saskiej Kępie, nauczał techniki litografii na warszawskiej ASP. Wykształcił wielu słynnych polskich grafików. Wielokrotnie nagradzany na polskich i międzynarodowych konkursach graficznych, zdobył m.in. 5 medali na Premio Internazionale di Grafica del Pomero w Mediolanie oaz 31 nagród w Warszawskim Konkursie na najlepszą „Grafikę Miesiąca”. Jego prace w sposób syntetyczny, zgodny z wymagającą techniką, odzwierciedlają emocje, wrażenia i przemyślenia artysty.

Roman Opałka (ur. w 1931 w Abbeville-Saint-Lucien, zm. w 2011 w Rzymie). Studiował w łódzkiej PWSSP i warszawskiej ASP. We wczesnym okresie tworzył cykle malarskie i rysunkowe, obiekty przestrzenne oraz cykle graficzne i ilustracje. W latach 1965-67 wykonał cykl litografii poświęcony Rewolucji Październikowej, a w latach 1968-70 stworzył serię kwasorytów „Opisanie świata“, za które zdobył liczne nagrody na wystawach międzynarodowych.  Światową sławę przyniósł mu kontynuowany do śmierci cykl Opałka 1965 /1 – . Zapisując na swych obrazach kolejne cyfry, mierzył się z zagadnieniem czasu i przemijania. Malując, wypowiadał kolejne liczby, co rejestrował na taśmie magnetofonowej. Po każdej sesji malarskiej fotografował własną twarz. Od 1972 stopniowo rozjaśniał kompozycję, dodając do każdego nowego obrazu jeden procent bieli w tle, tak by ostatnie płótno malowane było bielą na bieli.

Data: 5.04.2013 r., godz. 17.00  – wernisaż wystawy,  wystawa czynna do 12.05.2013 r.

Miejsce: Galeria im. Śleńdzińskich, ul. Legionowa 3, Białystok.