5 rzeczy, które warto wiedzieć o lipie

Lipa to dość popularne w Polsce drzewo. Można ją spotkać w lasach mieszanych, parkach i miejskich skwerach. Pięknie wygląda, a podczas kwitnienia wspaniale pachnie. Ludzie korzystają z jej drewna, kwiatów, owoców a także pyłku, który przerobiony przez pszczele roje zmienia się w leczniczy miód. To jednak tylko początek długiej listy zalet tego drzewa.

1. Liczba gatunków

Dla Polaków lipa to lipa. Większość z nas nie zadaje sobie pytań o rodzaje czy gatunki tego drzewa. Jednak bardziej zainteresowani powinni wiedzieć, że w naszym kraju występują dwa gatunki tej rośliny – lipa drobnolistna i lipa wielkolistna. Na całym naszym kontynencie można spotkać ok. 20 gatunków lipy.

2. Występowanie

Lipy występują przede wszystkim w Europie. Rozmieszczenie poszczególnych gatunków uzależnione jest od klimatu panującego na różnych obszarach kontynentu.

3. Drewno lipowe

Drewno lipowe jest miękkie i jasne. Jest stosunkowo nietrwałe i często atakowane przez grzyby, pleśnie i owady, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia impregnacja wyrobów z niego wykonanych. Brak trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne sprawia, że drewno lipowe nie ma zastosowania w budownictwie oraz nie nadaje się do produkcji mebli i dekoracji ogrodowych. Z drugiej jednak strony drewno lipy jest bardzo cenionym materiałem meblarskim, rzeźbiarskim i snycerskim. Wykorzystywane jest również do produkcji takich wyrobów jak np. skrzynki sklepowe czy sklejki meblarskie.

4. Lecznictwo i kosmetyka

Lipa jest bardzo ceniona również w ziołolecznictwie. Napar z kwiatów lipy ma działanie napotne i działa przeciwzapalnie, stąd też stosowany jest w stanach przeziębienia. Wyciąg z kwiatów lipy jest często podstawą syropów na przeziębienie i gorączkę dla dzieci i dorosłych. Napar z lipy stosowany jest również jako suplement diety delikatnie uspokajający. Najczęściej stosowany jest u młodzieży oraz osób starszych. Płukanki z lipy wykorzystywane są do leczenia problemów skórnych. Lipa delikatnie nawilża skórę i leczy pojawiające się stany zapalne. Dodatkowo działa rozjaśniająco na piegi.

5.Miód lipowy

Jednym z najbardziej znanych produktów lipowych jest miód. Jest on chętnie kupowany z wielu powodów. Przede wszystkim ceniony jest ze względu na delikatny smak i aromat. Świetnie sprawdza się jako dodatek do różnorodnych dań i deserów. Cenione są również jego właściwości lecznicze. Można go dodać do herbaty z lipy wypijanej podczas przeziębienia. Doskonale smakuje również mleko z miodem lipowym, które można wypić przed snem.

Lipa to roślina, którą możemy spotkać codziennie w naszych parkach, na skwerach a nawet w przydomowych ogrodach. Pięknie wygląda i wspaniale pachnie. Warto korzystać z jej zalet każdego dnia.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych