Armenia – z wizytą na rozdrożu świata

Armenia (Republika Armenii) jest krajem zlokalizowanym na pograniczu Europy i Azji, na Kaukazie Południowym. Miejsce to posiada bardzo długą, a także bogatą historię, dzięki czemu z każdym rokiem zyskuje na popularności.

„Państwo na Rozdrożu Świata” – bo tak często nazywa się Armenię, słynie głównie z wybornego wina, wiekowych monastyrów oraz wspaniałych krajobrazów. Na zachętę warto przywołać tu Sewan – największe jezioro Republiki Armenii, nazywane „ormiańskim morzem”. Oto, jakie jeszcze zagadki kryje w sobie magiczna Armenia:

  • Erywań – stolica, a także największe miasto Armenii

Stolica Armenii jest miastem, po którym można spacerować przez wiele godzin. Ciekawostką może być fakt, że miejsce to zostało zaprojektowane w taki sposób, aby wszędzie można było dojść pieszo. Zwiedzanie Erywania warto rozpocząć bardzo wcześnie – nie brakuje tu bowiem atrakcji godnych uwagi. Wśród najważniejszych miejsc oraz zabytków „Paryża Wschodu” należy wymienić: most Kievyan, pałac prezydenta, gmach parlamentu, budynek opery, aleję Baghramyan, Akademię Nauki, pomnik jadącego na koniu bohatera literackiego Davida z Sassoun, katedrę ormiańską św. Grzegorza (St. Gregory the Illuminator Cathedral), a także Cicernakaberd – pomnik upamiętniający ludobójstwo Ormian przez Turków w 1915 roku.

  • Wizyta w fabryce brandy

Ciekawym urozmaiceniem wycieczki po Erywaniu będzie także wizyta w fabryce brandy – Ararat, połączona z degustacją alkoholu. Warto podkreślić, że „Perła Kaukazu” – bo tak często mówi się o Armenii, jest krajem słynącym z produkcji koniaku. Najszlachetniejszym z trunków jest Ararat – duma Ormian.

  • Sewan – największe jezioro Republiki Armenii, a także całego Kaukazu

Sewan jest miejscem nazywanym „ormiańskim morzem”. Jak wiadomo, Republika Armenii nie posiada dostępu do morza/oceanu, dlatego ten „skrawek” wody rekompensuje mieszkańcom ich „stratę”.

W niedalekiej odległości od jeziora znajduje się wzgórze, na którym stoi kompleks klasztorny Sewan (Sewanawank) pochodzący z IX wieku. Warto podkreślić, że z niewielkiego wzniesienia rozciąga się malowniczy widok na „ormiańskie morze” – na Sewan.

  • Klasztor Hachpat – zabytkowy ormiański klasztor pochodzący z X – XIII wieku

Klasztor Hachpat budzi szczególne uznanie wśród osób interesujących się historią Armenii. Ten średniowieczny monastyr stanowi cenny przykład architektury ormiańskiej.

Zespół klasztorny jest otoczony grubymi, średniowiecznymi murami, a dodatkowo składa się z następujących elementów: z czterech kościołów, biblioteki, grobowca, dwóch narteksów (tzn. krytych przedsionków przy przedniej ścianie kościoła), wieży dzwonniczej, a także z licznych chaczkarów, czyli płaskorzeźbionych płyt kamiennych. Ciekawostką może być również fakt, że w 1996 roku klasztor Hachpat został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyjątkowa Armenia

 

Wycieczki do Armenii cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów z Polski. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani poznaniem tego fascynującego, ale także tajemniczego kraju, zachęcamy Was do skorzystania z oferty biura podróży.