Barszcz biały – tradycyjnie, kalorycznie i… pysznie

Zupy stanowią jedną z najstarszych znanych ludzkości potraw. Odkąd odkryto, jak używać ognia, przygotowywano rozmaite wywary z roślin, warzyw oraz upolowanej zwierzyny. Rozwój cywilizacji sprawił, że stopniowo zamieniono wydrążone kamienie czy znalezione muszle na gliniane naczynia – które rozpowszechniły się zarówno na kontynencie afrykańskim, jak i europejskim.

Archeologiczne wykopaliska na terenie naszego kraju, a także liczne przekazy kronikarskie pozwoliły określić, że na terenie naszego kraju zupy pojawiły się w wieku XIII. Owe potrawy, zwane wówczas polewkami, były gotowane na bazie roślin strączkowych a także kasz. Ceniono zupy za ich ekonomiczne walory – posiłki były bowiem sycące, lecz każdy, niezależnie od statusu majątkowego mógł sobie na nie pozwolić. Na dworach jadano oczywiście bardziej wytrawne rodzaje polewek – np. czerninę, zupę piwną z serem i żółtkami i inne.

Jedną z bardziej znanych, i cieszących się popularnością do dziś polską zupą pozostaje barszcz. Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów tej potrawy, jednak szczególną tradycję ma

zabielany barszcz biały na zakwasie. Jest to zupa, która przywodzi na myśl okres Wielkanocy. Klasyczna wersja barszczu łączy w sobie aromat czosnku, wywaru mięsnego, majeranku oraz dobrej jakości zakwasu pszennego. Jeśli decydujemy się na zakwas gotowy, warto pamiętać o tym, by wybrać produkt bez konserwantów i z krótkim terminem przydatności do spożycia. Poza zakwasem potrzebne będą również: boczek, biała kiełbasa, czosnek, liść laurowy, majeranek, śmietana do zabielenia, jajka ugotowane na twardo.

Żur a barszcz biały.

Jak wiadomo, kuchnia polska jest bardzo zróżnicowana regionalnie. Niektóre z potraw bywają więc ze sobą mylone, mimo, iż wcale nie są tożsame. Tak właśnie jest w przypadku białego barszczu oraz żuru. Jako podstawową różnicę często wymienia się rodzaj zakwasu. Żur przygotowujemy na żytnim, natomiast barszcz biały – na pszennym zakwasie. Sprawia to, iż zupy różnią się smakiem. Dodatkowo barszcz zabielany jest śmietaną, natomiast żur – co najwyżej mlekiem. Jednak i tutaj widać różnice w przepisach regionalnych – w Małopolsce można spotkać się z żurkiem na zakwasie owsianym, a w lubelskiem – gryczanym. Na ogół gotując żur oprócz zakwasu używa się wędzonki (boczku), natomiast aby przygotować barszcz wykorzystuje się esencjonalny mięsny wywar. Istotnym składnikiem obu zup pozostaje czosnek.

 

Zdrowotne właściwości barszczu białego.

Mimo, iż zabielona śmietaną zupa, w dodatku podawana z kiełbasą oraz ugotowana na mięsnym wywarze nie należy do dań niskokalorycznych, to warto zauważyć, iż posiada ona nie tylko walory smakowe. Warto zauważyć, iż zupa na zakwasie pszennym może korzystnie wpływać na układ odpornościowy. Ponad to stymuluję pracę układu pokarmowego – w szczególności wątroby, a także wspiera prawidłowe wchłanianie wapnia i żelaza do organizmu. Dzięki konsumpcji barszczu białego (naturalnie w rozsądnych ilościach) można też wesprzeć oczyszczanie organizmu z toksyn, a także wyrównać jego równowagę kwasowo – zasadową. Zupa ta posiada również właściwości łagodzące w schorzeniach trzustki, żołądka czy problemach jelitowych.

 

więcej:https://www.przepisy.pl/przepis/barszcz-bialy