Bezpieczna odzież dla dzieci – jakie certyfikaty i atesty na produktach dziecięcych?

Większość produktów przeznaczonych dla dzieci powinna mieć odpowiednie atesty i certyfikaty, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. Niektóre atesty są obowiązkowe – inne – producenci zamawiają na własne życzenie. Poniżej przedstawiamy katalog najważniejszych oznaczeń, o których istnieniu warto wiedzieć podczas kupowania produktów dziecięcych.

Rodzaje certyfikatów i atestów dla produktów dziecięcych

CE

Obowiązkowy certyfikat, który muszą mieć wszystkie zabawki sprzedawane na terenie Unii Europejskiej. Symbol ten daje gwarancję, że wyrób przeszedł specjalistyczne badania i jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu.

EN 71

Jest to norma europejska, która określa wymogi bezpieczeństwa dla zabawek. Zgodność ta jest prawnie wymagana dla produktów sprzedawanych na terenie UE.

EN 71-1 – norma ta określa wymogi badań właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 14. roku życia.

EN 72-2 – dotyczy braku materiałów łatwopalnych, które są zakazane w produkcji wszystkich zabawek.

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka

Widząc logo Instytutu Matki i Dziecka mamy pewność, że produkt został poddany szczegółowym testom i spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa rozwojowego i zdrowotnego.

Certyfikat Badania typu WE

Oznacza, że produkt został wyprodukowany zgodnie z unijnymi normami. Certyfikat ten wydawany jest przez zewnętrzną instytucję, która posiada status notyfikowanej, czyli niezależnej od producentów i konsumentów.

Certyfikat Bezpieczny dla Dziecka

Produkty oznaczone tym certyfikatem są bezpieczne dla dzieci i nie zawierają substancji szkodliwych, m.in. formaldehydu, barwników alergennych, cyny, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji.

Safe Toys

Jest to przypisanie zabawki do właściwej klasyfikacji wiekowej oraz wykluczenie wszystkich chemicznych i mikrobiologicznych zagrożeń dla danej zabawki.

Fair Trade

Znak ten oznacza, że zabawki wyprodukowane zostały w poszanowaniu dla człowieka. Przy produkcji takich zabawek nie pracowały dzieci.

Certyfikat TÜV Rheinland PROOF

Kolejne oznaczenie zgodności produktu z normami europejskimi, które gwarantuje, że zabawka jest bezpieczna pod kątem substancji zastosowanych do jej produkcji oraz malowania.

Czemu służą atesty i certyfikaty na produktach dla dzieci?

Wszelkie atesty i certyfikaty na produktach dziecięcych mają na celu poświadczyć, że dany produkt spełnia wszelkie normy i jest bezpieczny dla dziecka. Obowiązkowy certyfikat, który potwierdza, że produkt spełnia normy bezpieczeństwa, muszą mieć zabawki dla dzieci do 3. roku życia. Dopuszczenie do obrotu musi mieć również jedzenie dla niemowląt oraz foteliki samochodowe. Drugą grupę stanowią rekomendacje dobrowolne. Najczęściej są one przyznawane kosmetykom do pielęgnacji dzieci, pieluszkom, słoiczkom z jedzeniem dla dzieci, wózkom czy ubrankom dziecięcym.

Certyfikaty odzieży dziecięcej

Bardzo dużą grupę produktów dla dzieci stanowi branża tekstylno-odzieżowa. Obecnie coraz więcej produktów odzieżowych posiada certyfikaty, które zapewniają o wysokiej jakości odzieży dostosowanej do potrzeb najmłodszych. Do najważniejszych znaków obecnych na ubrankach dziecięcych należą:

  • Oeko-Tex Standard 100 – jest to znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych, dzięki któremu możemy rozpoznać, że dany produkt jest bezpieczny w użytkowaniu. W praktyce oznacza to, że nie posiada substancji toksycznych w stężeniu mającym negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka (m.in. pestycydów, formaldehydu chlorofenoli, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowanych metali ciężkich).
  • OE 100 Standard – oznacza, że dany produkt został wyprodukowany wyłącznie przy użyciu włókien bawełny organicznej.
  • Certyfikat GOTS (Global Organic textile Standard) – GOTS to certyfikat, który przyznawany jest produktom o składzie minimum 95% włókien ekologicznych, co oznacza, że wyrób spełnia rygorystyczne kryteria ekologiczne i tym samym powstał z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.
Artykuł został przygotowany przez Sklep O La La z odzieżą niemowlęcą i dziecięcą.