Co nas czeka w 2016 roku? Sprawdźmy najnowsze zmiany w prawie!

Nowy rok to często również nowe rozporządzenia i zapisy prawne. Sprawdźmy, co się zmieniło w roku 2016 i czy są to rzeczywiście istotne reformy, które mogą wpłynąć na nasze codzienne życie.

Na pewno rok 2016 już można uznać za okres dużych zmian, które dotknęły różne sfery naszego życie, od tych związanych z pracą zawodową, po edukację. To oznacza, że wiele z tych zmian prawnych wpływa w większym lub mniejszym stopniu na codzienne funkcjonowanie Polaków. Oto kilka najważniejszych reform opisuje kancelaria adwokacka Sylwii Tokarzewskiej-Cybulko.

Nowa rzeczywistość dla pracowników i pracodawców

Przede wszystkim zmiany w prawie dotkną osób pracujących na umowy zlecenia, które od 1 stycznia br. zostały ozusowane do wysokości minimalnego wynagrodzenia, co jest decyzją posłów jeszcze poprzedniej kadencji Sejmu. Wszystko po to, żeby zapewnić pracownikom na tzw. „śmieciówkach” świadczenia emerytalne. Do tej pory pracodawcy starali się zminimalizować koszty ZUS-u pracowników na umowach zleceniach w ten sposób, że w przypadku kilku umów składka była płacona tylko od tej, która opiewała na najmniejsza kwotę. Przy okazji najnowsze zmiany prawne przyniosą dodatkowe wpływy do ZUS-u, nawet w wysokości 650 mln zł rocznie.

Jeśli już mowa o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Platforma Usług Elektronicznych zyskała nową funkcjonalność – lekarze otrzymali prawo do wystawiania e-zwolnień (e-ZLA) i dostarczania ich drogą elektroniczną do zasobów umieszczonych w profilu podatnika. Pracownik nie musi już przynosić pracodawcy zwolnienia L-4 w formie papierowej, które mają zupełnie zniknąć od 1 stycznia 2018 roku. E-zwolnienia to także ułatwienia dla pracodawców, ponieważ ograniczane są w ten sposób formalności.

Zmiany dotyczące dzieci

Zmiany w prawie dotknęły także edukację, a ściślej mówiąc, 6-latków oraz 5-latków, którzy nie mają już obowiązku chodzić do szkoły, ponieważ obowiązkową nauką zostały objęte dopiero 7-latki. Rodzice będą mogli sami zdecydować, czy 6-latki, które obecnie uczęszczają do I klasy, również w przyszłym roku pozostaną w tej samej klasie (decyzję należy podjąć do końca marca). Po najbliższych wakacjach każdy 6-latek, który będzie chciał iść po raz pierwszy do I klasy, będzie musiał posiadać roczne przygotowanie przedszkolne lub będzie musiał posiadać pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Inna zmiana prawna dotycząca dzieci to 1000 zł dla rodziców, którzy nie mają prawa do korzystania z urlopów rodzicielskich i nie płacą składek ZUS. Wsparcie to będzie wypłacane co najmniej rok. Nie można także zapominać o głośnym już programie 500Plus na każde drugie i kolejne dziecko, który zacznie funkcjonować od 1 kwietnia 2016 roku.

Oczywiście to nie jedyne zmiany, jakie czekają nas w br., ale jedne z najważniejszych, dotyczące nie tylko dorosłych obywateli naszego kraju, lecz również jego najmniejszych mieszkańców. Do tego, dodajmy, zmiany przez wiele osób długo oczekiwane.