Czym jest opieka ginekologiczna w ciąży i jakie są jej zadania

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, generujący wiele stresu, niedogodności, dyskomfortu oraz podwyższonej wrażliwości emocjonalnej. Niemalże każda ciężarna kobieta odczuwa pewnego rodzaju niepokój związany z tym okresem i zdarzeniami podczas niego występującymi. Przyszłe mamy pragną, w jak najlepszy sposób zadbać o swoją jeszcze nienarodzoną pociechę, jej zdrowie, rozwój i komfort. Aby prawidłowo i świadomie dbać o przyszłego potomka, zalecane są kontrole u specjalisty, który określi rozwój dziecka i stan jego zdrowia.

Ciąża, a opieka specjalisty

Opieka ginekologiczna w ciąży to ważny element, który często ma znaczący wpływ na zdrowie dziecka i matki. Dzięki profesjonalnym usługom wykonywanym przez specjalistę możliwe jest wczesne wykrycie chorób, zaburzeń i niewłaściwości. Dzięki nowoczesnej technologii, jak również stosowaniu innowacyjnych rozwiązań lekarz specjalista jest w stanie określić stan zdrowia i poziom rozwoju dziecka niemalże od momentu poczęcia.

Do głównych zadań ginekologa prowadzącego ciążę należą działania związane z przeprowadzaniem szczegółowych wywiadów i rozmów dotyczących samopoczucia, niepożądanych objawów czy przebiegiem ciąży, wykonywaniem badań, obserwacją oraz analizą otrzymanych wyników. W przypadku występujących zaburzeń dobranie odpowiedniej metody działania lub skierowanie ciężarnej kobiety do innego specjalisty, działającego w pożądanym obszarze.

Badania wykonywane podczas ciąży

Działania i badania, jakie zalecane są podczas ciąży, pozwalają wykryć różnego rodzaj zaburzenia we wczesnym etapie, jak również określić płeć dziecka czy poziom jego rozwoju. Do głównych badań wykonywanych podczas ciąży zalicza się:

– badania USG,

– badania krwi – ustalenie grupy krwi i Rh, pełna morfologia,

– ustalenie przeciwciał anty Rh,

– badanie wysokości glukozy – wykluczające cukrzycę,

– TSH,

– badania w kierunku HIV,

– cytologia,

– badania moczu,

– inne.

Dzięki tego rodzaju badaniom i uzyskanym wynikom możliwa jest kontrola stanu zdrowia dziecka i matki. Prawidłowa opieka ginekologiczna w ciąży powinna w szczegółowy i rzetelny sposób wszystkie czynniki i na bieżąco kontrolować przebieg ciąży, a w razie potrzeby dobrać odpowiednie leczenie, terapię i działania, zapobiegające dalszemu rozwojowi wad i zaburzeń.

Opieka prenatalna

Gabinety ginekologiczne zapewniają każdej kobiecie usługi związane z prenatalna opieką położniczą, która związana jest z całościową opieką medyczną pacjentki przed i w czasie trwania ciąży. Dzięki odpowiedniemu podejściu i stosowaniu się do zaleceń lekarza, kobieta przygotowywana jest do ciąży, a także wspomagana podczas niej, jak i w czasie porodu. Działania związane z opieką prenatalną pozwalają zmniejszyć ryzyko poronień, śmierci płodu, chorób i zaburzeń dziecka, rozwijania się wad wrodzonych.  Aby zapobiegać różnego rodzaju zaburzeniom i w prawidłowy sposób dbać o zdrowie dziecka i matki, należy zwrócić uwagę na czynniki takie jak: dieta, przyjmowanie witamin, kontrola poziomu cukru we krwi, umiarkowana aktywność fizyczna i inne.

Artykuł powstał przy współpracy z DoktorGinekolog.pl