Depilacja laserowa – ile zabiegów potrzeba, aby cieszyć się gładką skórą?

Pozbycie się zbędnego owłosienia raz na zawsze? To możliwe z wykorzystaniem depilacji laserowej!

Golenie nóg golarkami, stosowanie wosków i past do depilacji, depilatory mechaniczne czy kremy rozpuszczające włoski – wszystkie te metody pozwalają na uzyskanie gładkiej skóry, ale nie działają trwale. Jeśli chodzi o pozbycie się niechcianych włosków na zawsze, najlepszym wyborem jest depilacja laserowa. Jednak także w tym przypadku gładką skórę osiągniemy dopiero po serii zabiegów.

  • Na czym polegają zabiegi depilacji laserowej?
  • Ile zabiegów należy wykonać, aby cieszyć się gładką skórą na lata?
  • Czy w zabiegach depilacji laserowej może wziąć udział każdy?

Na czym polegają zabiegi depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to metoda usuwania zbędnego owłosienia przeznaczona dla kobiet oraz dla mężczyzn. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych urządzeń laserowych, które niszczą włoski wraz z mieszkami włosowymi przez zjawisko fototermolizy selektywnej.

Zjawisko to polega na pochłanianiu wiązki światła laserowego przez melaninę – ciemny pigment włosów. Następnie jest ona zamieniana w energię termiczną, co powoduje podgrzanie mieszków i włosków do temperatury 60 stopni Celsjusza oraz ich trwałe uszkodzenie.

Aktualnie podczas zabiegów depilacji laserowej stosuje się lasery różnych typów – pozwalają one na uzyskanie jeszcze lepszych efektów bez ryzyka uszkodzenia innych tkanek, dlatego depilacja laserem jest całkowicie bezpieczna.

Ile zabiegów należy wykonać, aby cieszyć się gładką skórą na lata?

Wiele osób błędnie uważa, że wystarczy tylko jedna depilacja laserowa, aby cieszyć się z gładkiej skóry już na zawsze. W rzeczywistości konieczne jest wykonanie serii zabiegów, aby usunąć większość włosków.

Wynika to z faktu, że włosy przechodzą przez różne fazy wzrostu:

  • anagen – faza aktywnego wzrostu
  • katagen – faza przejściowa
  • telogen – faza spoczynku

Laser działa najlepiej na włoski, które znajdują się w fazie anagenu, czyli w fazie aktywnego wzrostu. Jako że ludzkie włosy rosną w różnym tempie, nie wszystkie z nich znajdują się jednocześnie w tej samej fazie. Stąd także wynika konieczność powtarzania zabiegów depilacji laserowej.

Aby pozbyć się większości owłosienia, należy wykonać minimum 3-4 zabiegi. Dzięki nim można pozbyć się do około 80-92% niechcianych włosków. Zabiegi te powinny być prowadzone w około 2-miesięcznych odstępach. Nie zaleca się dłuższych odstępów, ponieważ wtedy włosy mogą już wyjść z danej fazy wzrostu.

Warto także pamiętać o tym, że niektóre mieszki włosowe mogą zostać odtworzone przez organizm – w związku z tym raz usunięte włoski mogą się odnawiać. Właśnie dlatego po skończonej serii zabiegów depilacji laserowej stosuje się także zabiegi przypominające. Wystarczy skorzystać z nich raz na 1 rok lub raz na 2 lata, aby zachować efekt gładkiej skóry na lata.

Czy w zabiegach depilacji laserowej może wziąć udział każdy?

Zabiegi depilacji laserem są bezpieczne i może wziąć w nich udział niemalże każdy. Jednak podobnie jak w przypadku wielu innych zabiegów, także w tym pojawiają się różne przeciwwskazania.

Przede wszystkim depilacja laserowa nie jest wskazana dla osób z włoskami o kolorze blond, rudym albo siwym. Dlaczego? Wynika to z faktu działania lasera, który oddziałuje najlepiej na włoski z dużą ilością ciemnego pigmentu – melaniny. Zatem włoski jaśniejsze nie będą dobrze reagowały na laser i zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Depilować laserem nie można także skóry opalonej – po wystawieniu na naturalne słońce, po sesji w solarium lub po stosowaniu samoopalacza. Należy zaczekać, aż opalenizna zejdzie.

Pozostałe przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej:

  • ciążą oraz karmienie piersią
  • aktywne infekcje w miejscu zabiegu
  • wybrane choroby skóry: łuszczyca, bielactwo, fotodermatozy, choroby pęcherzowe skóry
  • skłonność do bliznowców
  • duża podatność na przebarwienia skóry
  • stosowanie określonych leków, ziół, w tym także światłouczulajacych – należy odstawić je we wskazanym okresie przed zabiegiem

Artykuł powstał we współpracy z firmą beautytower.pl z Krakowa.