Produkty spożywcze w codziennej pielęgnacji

Kosmetyki drogeryjne kuszą kolorowymi opakowaniami, pięknym zapachem i setkami reklamowych obietnic. Tymczasem coraz większą popularnością cieszą się receptury naszych babć, które z powodzeniem przygotujemy sami w domu. Powodem tego jest nie tylko całkowita kontrola nad składem kosmetyków i gwarancja ich naturalności, lecz także niska cena. Wiele produktów przydatnych w codziennej pielęgnacji czeka na półkach w naszej kuchni.

Różnorodne zastosowanie olejów

Olej używany do smażenia czy sałatek – bez względu na to, czy jest to olej kokosowy, rzepakowy, słonecznikowy, czy oliwa z oliwek – jest świetnym składnikiem gruboziarnistego peelingu do ciała. Wystarczy zmieszać pół filiżanki substancji z kilkoma łyżeczkami cukru. Takiego peelingu używamy w trakcie kąpieli, delikatnie masując całe ciało, następnie spłukujemy wodą i wycieramy. Nasza skóra stanie się nawilżona i odżywiona, pozbędziemy się martwego naskórka, a stosowanie balsamu po kąpieli nie będzie już konieczne. Jeśli zamiast cukru użyjemy fusów kawy, otrzymamy peeling antycellulitowy i pobudzający. Oleje są też powszechnie używane w pielęgnacji włosów. Wystarczy godzinę przed myciem rozprowadzić na nich niewielką ilość substancji, omijając okolice skóry głowy, a następnie zmyć szamponem. Przy regularnym stosowaniu oleju włosy staną się mocniejsze i gładsze.

Maseczka z kurkumy

Kurkuma świetnie sprawdza się nie tylko w orientalnej kuchni. Dodatkowo bowiem oczyszcza skórę, wyrównuje jej koloryt oraz leczy zmiany trądzikowe. By uzyskać wielofunkcyjną maseczkę, wystarczy zmieszać odrobinę kurkumy z wodą, mlekiem lub olejem z pestek winogron. Substancję nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i zmywamy po około 15 minutach. Maseczki nie należy stosować częściej niż dwa razy w tygodniu.

Smakowity peeling

Jeśli planujemy zjeść na deser świeżego ananasa, warto zostawić jego odrobinę dla naszej skóry – z tego owocu wykonamy świetny peeling enzymatyczny. Należy go wpierw dokładnie zmiksować, a potem nałożyć na oczyszczoną cerę i odczekać kilka minut. Efekt widoczny po spłukaniu będzie porównywalny z tym gwarantowanym przez drogeryjne peelingi. Jeśli w naszej kuchni brakuje ananasa, podobne rezultaty przyniesie używanie octu jabłkowego. Jednak jego działanie trzeba złagodzić, łącząc tę substancję ze zmiksowanymi jabłkami lub truskawkami.

Drożdże nie tylko do pieczenia

Drożdże są niezwykle bogate w witaminy z grupy B i inne składniki odżywcze, dlatego świetnie sprawdzają się przy pielęgnacji skóry oraz włosów. Aby skorzystać z ich dobroczynnego wpływu, należy rozrobić odrobinę produktu z mlekiem lub żółtkiem jaja. Dodatkowo możemy wzbogacić mieszankę odrobiną miodu. Tak sporządzoną miksturę warto stosować zarówno na twarz, jak i na włosy (przed umyciem). Dzięki temu będą one odpowiednio odżywione i nawilżone.

Odżywcze płatki owsiane

Płatki owsiane są źródłem wielu witamin, dlatego chętnie spożywają je na śniadanie osoby dbające o zdrowy styl życia. Dobroczynne właściwości tego produktu możemy jednak wykorzystać w inny sposób. Po zalaniu ciepłym mlekiem i ostudzeniu płatki nadają się na maseczkę do twarzy. Kosmetyk taki posiada lekkie właściwości peelingujące, które zwiększymy delikatnym masażem. Poza tym, tego typu własnoręczny preparat poza tym odżywia i nawilża skórę.

Po dokładnym zapoznaniu się z asortymentem naszej kuchni oraz popularnymi przepisami na naturalne kosmetyki będziemy w stanie samodzielnie wykonać większość preparatów. Warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, gdyż mamy wtedy pewność, że dbamy o ciało przy użyciu bezpiecznych produktów, a w dodatku – obniżamy koszty domowej, codziennej pielęgnacji.

Źródło: www.kreatywna.pl