Drogi moczowe – co najczęściej im dolega

Zakażenia dróg moczowych dużo częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom. Wynika to z budowy anatomicznej, a mianowicie z długości cewki moczowej i odległości od odbytu. Czasem przebiega bezobjawowo, a czasem wyrządza wiele szkód w organizmie.

Najpierw cewka moczowa

Rozwój stanu zapalnego dróg moczowych pokrywa się z drogą wnikania bakterii. Na początku drobnoustroje wnikają do cewki moczowej i tam najczęściej powodują stan zapalny. Objawami zapalenia cewki są ból i pieczenie przy oddawaniu moczu i częsta potrzeba skorzystania z toalety. Kiedy organizm nie radzi sobie z infekcją i nie zostało wdrożone żadne leczenie, może wystąpić krwiomocz, który jest spowodowany zapaleniem błony śluzowej pęcherza moczowego. Dalej infekcja może przenieść się na nerki, powodując odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

  • Pij odpowiednią ilość płynów około 2 litrów dziennie, unikaj słodkich napojów. Dzięki temu nawet, jeśli do dróg moczowych dostaną się bakterie, mogą zostać wydalone,
  • Nie wstrzymuj moczu, zadbaj o regularne wizyty w toalecie. Przetrzymywanie moczu sprzyja namnażaniu się bakterii
  • Wycieraj krocze w kierunku od przodu do tyłu, bez tarcia, delikatne osuszając. Jeśli zastosujesz się do tej zasady, bakterie z okolic odbytu nie przeniosą się na cewkę moczową.
  • Oddaj mocz po każdym stosunku płciowym. Zapalenie pęcherza jest potocznie nazywane chorobą miodowego miesiąca. W trakcie stosunku płciowego można zarazić się bakteriami od partnera bądź przenieść drobnoustroje z okolic odbytu.
  • Nie noś zbyt ciasnych spodni. Ciasne ubrania sprzyjają otarciom i namnażaniu się bakterii.
  • Zadbaj, by twoja bielizna przepuszczała powietrze. Majtki ze sztucznego materiału wzmagają namnażanie się bakterii beztlenowych.
  • Śpij bez majtek. Przewietrzenie okolić intymnych i wygoda podczas snu ma dobry wpływ nie tylko na drogi moczowe, ale także na narządy rodne.
  • Pij sok z żurawiny, jedz truskawki. Żurawina i truskawki mają właściwości moczopędne i zapobiegają agregacji bakterii w pęcherzu moczowym.

Z powodzeniem można zastosować na zapalenie pęcherza leki dostępne bez recepty. Są to środki na bazie ziół i takie, które zawierają furaginę. Zapalenie dróg moczowych należy doprowadzić do końca, a następnie stosować profilaktykę. W innym przypadku infekcje będą nawracać.