Gwiazdkowe warsztaty rodzinne w skansenie

Urok tradycyjnych ozdób choinkowych to nie tylko walory estetyczne, ale też, a może przede wszystkim – przyjemność, jaką daje wspólna praca nad ich wykonaniem. Przed laty wypełniała ludziom adwentowe wieczory. Dziś nie każdy potrafi zrobić własnoręcznie aniołka czy łańcuch ze słomy i papieru. Dlatego zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na gwiazdkową Rodzinną Niedzielę w Skansenie, 16 grudnia o godz. 12.00.

Bez choinki trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie. Przystrajamy ją zwykle gotowymi ozdobami, które przynosimy ze sklepu, ale dawniej wykonywanie łańcuchów, słomianych gwiazdek, czy aniołków było jednym z rytuałów towarzyszących przygotowaniom do świąt.

Takie ozdoby nie są przypadkowe. Każdy z tych drobnych przedmiotów ma symboliczne, dziś już zapomniane znaczenie. Anioły opiekują się domem, bronią przed złymi mocami. Gwiazdki pomagają powrócić z dalekich stron tym, którzy wyjechali. Dzwonki oznaczają dobrą nowinę, jaką dla chrześcijan jest Boże Narodzenie, a kolorowe łańcuchy symbolizują więź i bliskość między członkami rodziny wspólnie spędzającymi święta. Ukryte znaczenie mają też wieszane na choince jabłka, orzechy i pierniki. Jabłka to zdrowie i uroda, orzechy – siła i dobrobyt. Wiszące na gałązkach piernikowe serduszko ma zapewnić temu kto je zje miłość i szacunek.

Dziś już nikt nie uważa świątecznych dekoracji za amulety, mimo to warto mieć na choince chociaż kilka tradycyjnych ozdób. Są piękne, a przy ich produkcji można spędzić z bliskimi niezapomniane chwile. Wszystkich, którzy chcą się nauczyć robienia łańcuchów ze słomy i papieru, gwiazdek i aniołków, zapraszamy do skansenu w trzecią niedzielę adwentu. Będzie rodzinnie, nastrojowo i świątecznie. 

 

Rodzinna Niedziela w Skansenie
Warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
16 grudnia 2018 r., godz. 12.00

Wykonywanie łańcuchów z papieru i słomy
Warsztaty wykonywania papierowych ozdób choinkowych (m.in. bombki, laleczki, pajacyki, koszyczki, ptaszki)
Ognisko (prowiant we własnym)
Koszt:  10 zł( od osoby)
Rezerwacji można dokonać pod numerami telefonów: 509 336 816, lub  drogą e-mailową: edukacja@skansen.bialystok.pl