Jak pielęgnować tłustą cerę?

Tłusta cera jest utrapieniem wielu kobiet, bowiem to u nich występuje najczęściej. Jak się okazuje, tłusta cera nie jest problemem nastolatek w okresie dojrzewania a pań po 30 roku życia.

Czym cechuje się cera tłusta?

Cera tłusta jest gruba, o odcieniu ziemisto-szarożółtym, ma także widoczne pory i zaskórniki. Cera tłusta jest pokryta większą warstwą naturalnego łoju niż inne rodzaje cery. Może to być spowodowane genetyką, problemami z układem trawiennym, stres, problemy z nadmiernym wydzielaniem progesteronu, leki obniżające poziom cholesterolu, palenie papierosów, uboga dieta i niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Jak pielęgnować tłustą cerę?

Cera tłusta, wcale nie musi być utrapieniem. Zacznijmy od jej zalet, które wcale nie są takie nieistotne. Dzięki naszej grubej skórze wolniej się zestarzejemy- im skóra cieńsza, tym szybciej widać jak na dłoni wszystkie oznaki starzenia się. Do tego, dzięki odpowiedniej pielęgnacji cery tłustej, możemy mieć piękną skórę zachwycającą witalnością. Musimy pamiętać, tylko o kilku prostych zasadach.
Po pierwsze, mitem jest powiedzenie, że skory tłustej nie powinno się dodatkowo nawilżać. Skóra tłusta, tak samo, jak każdy inny typ skóry potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, gdy zaniedbamy tę sprawę, możemy być pewni, że nasza twarz zemści się na nas większym łojotokiem.

Kolejnym bardzo ważnym etapem jest odpowiednie oczyszczanie cery. Zarówno rano, jak i wieczorem powinniśmy dokładnie oczyścić twarz z zalegającego sebum i martwych komórek. Do mycia twarzy zastosujmy delikatny płyn myjący bądź płyn micelarny.
Peeling to nas sprzymierzeniec w walce o piękną i zdrową cerę. Pomoże nam się pozbyć nadmiaru martwych komórek i oczyści pory. Warto robić dokładny peeling twarzy przynajmniej 2 razy w tygodniu. Pamiętajmy jednak, że za częste wykonywanie peelingu może mieć odwrotne skutki. Wszystko z umiarem.

Maseczka antybakteryjna, ściągająca pory, czy na bazie glinki powinna zawsze stać na półce w naszej łazience. Raz w tygodniu albo od razu po peelingu nałóżmy ją na twarz.

Krem do cery tłustej powinien być lekki i nawilżający. Na dzień możemy wybrać wersję, która kontroluje wydzielane sebum, a na wieczór opcję cięższą mocniej nawilżającą.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i systematyczności stan naszej skóry powinien ulec dużej poprawie. Skóra tłusta nie jest wcale tak uciążliwa, jakby mogłoby się nam wydawać. Narosło wiele mitów wokół tematu pielęgnacji skóry, co może utrudniać naszą pielęgnację.

Cera tłusta- co zawsze mieć w kosmetyczce?

By zawsze dobrze wyglądać mimo posiadania skóry tłustej, warto mieć w swojej torebce bibułki matujące. Wystarczy, że kilka razy w ciągu dnia dociśniemy je do skóry i uzyskamy efekt naturalnego matu, bez nakładania kolejnych warstw pudru. Nie ma co się oszukiwać, że duża ilość pudru na twarzy dodaje uroku. Jest wprost przeciwnie, do tego stan cery tłustej pogarsza się od przesadnej ilości makijażu.

Błędy w pielęgnacji cery tłustej

Podsumowując,najgorsze co możemy zrobić pielęgnując cerę tłustą, to zapomnieć, że potrzebuje ona nawilżenia. Stosowanie do mycia preparatów mocno odtłuszczających także ma zgubne skutki dla naszej cery- powoduje jej nadmierne wysuszenie, co sprawia, że skóra broni się i wydziela więcej łoju oraz zaczyna się łuszczyć. Nie powinno się także stosować do pielęgnacji mydła, które ma działanie mocno wysuszające. Mechaniczne usuwanie zaskórników oraz nadmierne opalanie to kolejne błędy w pielęgnacji cery tłustej, które skutkują jej gorszym stanem.

Wystarczy systematyczność i trochę samozaparcia, by uczynić naszą skórę zdrowszą i ładniejszą.

Artykuł ten ma jedynie charakter poglądowy i nie może stanowić profesjonalnych porad medycznych. Przy nasilających się problemach skórnych należy zgłosić się do gabinety by mógł zbadać cię lekarz dermatolog lub inny specjalista medyczny.