Jak pielęgnować tłustą skórę?

Tłusta skóra może być problem osoby w każdym wieku. Nadmierne wydzielanie się sebum z gruczołów łojowych to nie tylko dolegliwość nastolatków, ale także dorosłych. Za ten proces odpowiedzialny jest szereg czynników związanych z codziennym trybem życia, takich jak stres, czy też niezdrowa dieta.

Łojotok może być również spowodowany przez problemy hormonalne. Jak więc sobie z nim radzić? Profesjonalna pielęgnacja tłustej cery powinna nie tylko zadbać o prawidłowe wydzielanie sebum, ale także o nawilżenie oraz odżywienie.

Codzienna pielęgnacja skóry tłustej

Kosmetyki do tłustej cery powinny pomóc nam w walce z sebum i z powstającymi niedoskonałościami. Podstawowym krokiem jest oczyszczenie skóry. Tylko tak przygotujemy ją na kolejne zabiegi kosmetyczne. W tym celu najlepiej jest użyć produktów dedykowanych do naszego typu cery. Płyny do demakijażu i żele do mycia twarzy powinny usunąć wszystkie warstwy makijażu i nie zostawić na twarzy tłustego filtra. Kolejnym krokiem jest wykonanie peelingu.

Mimo że peeling gruboziarnisty może wydawać się najbardziej skuteczny, daje on niestety krótkotrwałe efekty. Regularne wykonywanie zabiegów tego rodzaju może usunąć z naszej twarzy warstwę ochronną. Takie działanie wywoła jeszcze silniejsze wydzielanie się sebum. Zamiast tego lepiej jest użyć peelingu enzymatycznego, który da efekt złuszczenia naskórka, nie powodując podrażnień. Aby zadbać kompleksowo o naszą skórę, warto kilka razy w tygodniu użyć również maseczki w płachcie. Silnie skoncentrowana emulsja zawarta na tkaninie ureguluje nie tylko pracę gruczołów łojowych, ale także zmniejszy skłonności do powstawania nowych niedoskonałości. Zobacz ofertę jakościowych kosmetyków do tłustej cery w sklepie Calluna Medica.

Składniki i cechy produktów

Tłusta cera, podobnie jak pozostałe typy skóry, wymaga odpowiedniego, indywidualnego potraktowania. Warto być świadomym jej potrzeb. Produkty, które używamy na co dzień, powinny mieć prawidłowy odczyn PH, czyli najlepiej jak najniższy. Zasadowe mydła czy inne detergenty mogą nam niestety zaszkodzić. Dlatego też kosmetyki do cery tłustej opierają swoje działanie na kwasach, takich jak kwas salicylowy, czy linolenowy.

Innym częstym składnikiem, który możemy spotkać to retinol, czyli witamina A. Jest ona często używana w trakcie terapii zmian trądzikowych. Dzięki niej zmniejszamy ilość produkowanego sebum, odblokujemy pory oraz poprawiamy koloryt skóry. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardzo silna substancja, która może wywoływać wysuszenie i podrażnienie cery. Terapia z użyciem pochodnej witaminy A powinna przebiegać wyłącznie pod kontrolą dermatologa.

Pielęgnacja każdego typu skóry wymaga odpowiednich kosmetyków. Dlatego też tak ważna jest świadomość naszych potrzeb, aby wybrać właściwe kosmetyki. Cera tłusta może przyczyniać się do powstawania niedoskonałości oraz nadmiernego świecenia strefy T. Jednak jeżeli zaczniemy przeciwdziałać jak najszybciej, możemy zachować jej zdrowy wygląd. Jeżeli wybrane kosmetyki nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, warto udać się do dermatologa na konsultacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.