Jak się odżywiać w ciąży?

Zdarza się, że kobiety w ciąży zbytnio folgują swoim zachciankom, przez co jedzą za dużo i niezdrowo, co często źle wpływa na ich zdrowie i kondycję.


Tymczasem powiedzenie, że w ciąży należy jeść za dwoje, jest już dawno obalonym mitem. W ciąży powinnaś jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Dlatego nawet jeśli miewasz zachcianki i czasem skusisz się na coś słodkiego, nie zaszkodzisz sobie ani dziecku, o ile na co dzień jesz rozsądnie i po prostu zdrowo.

Jakie więc są zasady zdrowego odżywiania w ciąży? Przeczytaj nasze wskazówki, które powinny pomóc ci w zorientowaniu się, co można, a nawet trzeba jeść, a czego lepiej unikać.

1. Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla ciebie i dziecka. Znajdziesz je w ziemniakach, kaszach, produktach zbożowych, ryżu, warzywach i owocach. Powinnaś jeść je codziennie.
2. Cukry proste – bez nich też się nie obędziesz. Glukoza jest potrzebna dla rozwoju płodu, dlatego jeśli od czasu do czasu zjesz coś słodkiego, nie powinnaś mieć wyrzutów sumienia. O ile oczywiście słodycze nie zastępują twoich normalnych posiłków!
3. Dużo warzyw i owoców, ale uwaga na błonnik! To kolejna zasada, której warto się trzymać. Owoce i warzywa dostarczają organizmowi niezbędnych witamin, potrzebnych do rozwoju płodu. Dlatego powinnaś jeść jak najwięcej warzyw i owoców każdego dnia. Jednak zawarty w nich błonnik może powodować kłopoty trawienne. Jeśli więc nie tolerujesz zbyt dużej ilości warzyw na surowo – spożywaj je w formie gotowanej, np. na parze.
4. Codziennie jedz mięso. Zawiera dużo żelaza, które jest niezbędne do rozwoju dziecka. Spożywaj je jednak w niewielkich ilościach i wybieraj raczej drób niż czerwone mięso. Zrezygnuj także z surowych produktów, typu tatar, metka oraz z owoców morza i wędzonych ryb. Surowe mięso zwiększa ryzyko zakażenia listeriozą lub toksoplazmozą, zaś pochodne dymu mogą działać rakotwórczo. Unikaj wątróbki – pomimo, że jest bogatym źródłem żelaza, zawarta w niej witamina A może zwiększać u dziecka ryzyko wystąpienia wad rozwojowych.
5. Zdrowe tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych – to kolejna zasada, które warto trzymać się w ciąży. Zapomnij o smalczyku ze skwarkami, boczku i maśle w nadmiarze. Tłuszcze zwierzęce sprzyjają otyłości i miażdżycy. Zastąp je oliwą z oliwek, olejem słonecznikowym lub rzepakowym czy olejem kokosowym. Tłuszcze roślinne zawierają bardzo dużo cennych witamin oraz nienasyconych kwasów omega-6.
6. Możesz spożywać nabiał i pić mleko. To nieprawda, że spożywanie nabiału przez matkę, zwiększa ryzyko alergii u dziecka. Nabiał to najlepsze źródło białka i dobrze przyswajalnego wapnia, więc powinnaś jeść go codziennie.
7. Pij jak zwykle. Woda, herbaty ziołowe. Kawa także, ale w niewielkich ilościach. Unikaj słodkich napojów i całkowicie zrezygnuj z alkoholu! Jest to chyba jednak tak oczywiste, że nie trzeba tłumaczyć dlaczego.

Uwaga na cukrzycę!

Cukrzyca w ciąży to jedno z zagrożeń, jakie mogą wynikach z nieprawidłowej diety i otyłości. Choroba bierze się stąd, iż organizm nie radzi sobie z metabolizmem węglowodanów, kiedy jesteś w ciąży. Ciężarne często dowiadują się o niej dopiero po obowiązkowym teście obciążenia glukozą, który wykonuje się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży.

Objawy, które wskazują na cukrzycę ciążową to: wzmożone pragnienie oraz apetyt, nawracające infekcje pochwy, zaburzenia widzenia i wyższe ciśnienie krwi. Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy lub ktoś w rodzinie cierpiał na cukrzycę, koniecznie zgłoś się do lekarza!

Zwykle specjalna dieta antycukrzycowa wystarczy i nie jest konieczne podawanie insuliny. Zawsze ważna jest jednak opieka lekarza.