Jak sobie skutecznie radzić z zakwaszeniem organizmu?

Zakwaszenie organizmu należy do tych dolegliwości, które potrafią spowodować wiele nieprzyjemnych w skutkach problemów. Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że ta przypadłość może dotknąć każdego, bez względu na wiek oraz płeć. Aby wszystko w naszym organizmie funkcjonowało w sposób prawidłowy, koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe odżywianie oraz nawadnianie, np. wodą alkaliczną.

Każdy z nas ma prawo do tego, aby czuć się dobrze w swoim ciele. Jeśli zależy nam na tym, aby każdego dnia funkcjonować w taki sposób, by podołać codziennym obowiązkom i cieszyć się życiem, musimy zwrócić uwagę na to, co jemy i pijemy. Jedzenie i picie ma przecież dla nas podstawowe znaczenie.

W ostatnich latach coraz częściej poruszany jest temat zdrowego odżywiania. Jest to ważne z punktu widzenia każdego z nas. W ciągu roku spożywamy dziesiątki kilogramów różnego rodzaju jedzenia, wypijamy setki litrów różnych napojów: od wody, poprzez soki i napoje gazowane, a na alkoholu skończywszy. To wszystko nie może pozostać obojętne na stan naszego organizmu. Nieodpowiednia dieta, połączona z brakiem aktywności fizycznej oraz nieodpowiednim nawodnieniem skutkuje między innymi zakwaszeniem organizmu.

Czym jest zakwaszenie organizmu i co je powoduje?

Zakwaszenie to nic innego, jak zwiększona obecność kwasów w naszym ciele. Powodowane jest najczęściej nieodpowiednim funkcjonowaniem podstawowych układów: trawiennego i krążeniowego, a także narządów, np. nerek. Bardzo duże znaczenie przy obecności zakwaszenia ma pH krwi, które powinno mieścić się w przedziale 7,35–7,45.

Zaburzenie pracy organizmu, połączone z brakiem potasu, wapnia oraz magnezu powoduje, że w znaczący sposób zmniejszają się możliwości przemiany materii. Efektem takiej sytuacji jest zatrzymywanie w organizmie kwasów oraz zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej.

Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów, warto ograniczyć spożywanie np.:

  • kawy, herbaty, alkoholu oraz napojów gazowanych,
  • mięsa oraz wędlin,
  • słodyczy,
  • jaj oraz serów,
  • ryb,
  • tłuszczy
  • produktów zbożowych.

Jeśli w porę nie zajmiemy się naszym organizmem, nie wprowadzimy diety oraz nie zaczniemy pić np. wody jonizowanej, możemy liczyć się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Długotrwałe zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej może doprowadzić do:

  • nadciśnienia,
  • miażdżycy,
  • cukrzycy,
  • osteoporozy,
  • nadwagi,
  • nowotworów,
  • zmian zwyrodnieniowych.

Osoba mająca zakwaszony organizm może również cierpieć na ogólne zmęczenie, nerwowość, depresję, a także być podatna na wszelkie infekcje.

Dieta – Twój sposób na zakwaszony organizm

Zdrowe odżywianie jest najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie problemów związanych z zakwaszeniem. Nie znaczy to, że drastycznie mamy ograniczać wszystko to, co zawiera tłuszcze oraz cukry. Aby zachować równowagę w organizmie, warto mieć dietę urozmaiconą.

Dobrym sposobem jest unikanie produktów i posiłków wysokoprzetworzonych. Należy eliminować jedzenie ciężkostrawne. Z powodzeniem można wykorzystać dietę opartą na takich półproduktach, jak:

  • kasza gryczana i jaglana,
  • mleko i śmietana ( surowe ),
  • warzywa, w szczególności: pomidory, buraki, marchew, brokuły, seler,
  • owoce, w szczególności: banany, truskawki, maliny, kiwi, arbuz,
  • migdały.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak ułożyć nasz codzienny jadłospis, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy dietetyka.

Woda jonizowana, a równowaga kwasowo-zasadowa

W walce z zakwaszonym organizmem bardzo dobrze sprawdza się woda jonizowana, zwana inaczej wodą alkaliczną. Woda z domowego jonizatora, jaki można zakupić chociażby w tym sklepie internetowym, w znaczący sposób różni się od tej butelkowanej oraz kranowej jakością i przede wszystkim strukturą. W przeciwieństwie do nich, nie tylko nawadnia organizm, ale również ma wpływ na utrzymanie jego prawidłowego pH.

Skład wody jonizowanej jest diametralnie różny od tej, którą pijemy każdego dnia. Dzięki swojemu podwyższonemu pH, ujemnemu ORP, a także zmienionej strukturze molekularnej woda alkaliczna sprawniej przenika do komórek, lepiej nawadnia, usprawnia przemianę materii oraz przyspiesza pozbywanie się toksyn z organizmu.

Picie wody jonizowanej naturalnie stymuluje organizm do lepszej pracy. Woda z jonizatora jest paliwem, dzięki któremu nasze ciało jest zdrowsze. Dobrej jakości woda gwarantuje, że organizm będzie nawodniony już na poziomie komórkowym – to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że człowiek w 70% składa się z wody.

Copyright: Symec Consulting 2015

Wyłączenie odpowiedzialności:

Informacje zawarte w artykule oraz przytoczonych tutaj filmach, komentarzach i opinie tutaj wyrażone nie mają na celu diagnostyki, leczenia lub zapobiegania chorobom i żadne stwierdzenie w tej informacji nie mogą być traktowane jako zalecenia. Zawarte tutaj informacje nie zostały zweryfikowane przez urzędy lub agencję kontroli leków i żywności. Wszelkie informacje zawarte w niniejszym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i nie zastępują w żadnym stopniu konsultacji z lekarzem specjalistą.