Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Poznaj porady projektanta wnętrz

Kuchnia, nawet jeśli wyjątkowo mała, jest sercem domu. Urządzając taką przestrzeń w bloku musimy walczyć o każdy centymetr. Co zrobić jeśli do dyspozycji mamy malutki metraż, a marzy nam się praktyczna i ustawna kuchnia? Oto kilka podpowiedzi od projektanta wnętrz.

Nie straszna nam wielka płyta

W czasach PRL-u popularne było budowanie bloków z tzw. wielkiej płyty. Wówczas takie mieszkanie było szczytem marzeń wielu Polaków. Dziś styl architektoniczny uległ zmianie, modne są lofty i apartamenty, a wielka płyta odchodzi w zapomnienie. Jednak nadal istnieje ogrom mieszkań w starym budownictwie, czasem dostajemy je w spadku po babci innym razem kupujemy po okazyjnej cenie. O ile pokoje nie stanową większego problemu podczas adaptacji takiej przestrzeni, niestety przeszkody możemy napotkać aranżując kuchnie. Często są one bardzo niewymiarowe (wąskie i długie, ciemne itp.) oraz nieproporcjonalnie małe w stosunku do reszty pomieszczeń. Jak urządzić taką przestrzeń?

Projektant wnętrz potrzebny od zaraz

Kluczowym elementem kuchni jest jej zabudowa. Odpowiednio dobrane meble, potrafią odmienić każdą przestrzeń, zarówno mieszkalną jak i biurową. W przypadku kuchni ważne jest żeby nie były tylko ładne i estetyczne ale także funkcjonalne, praktyczne i ustawne. Po pierwsze odradzamy samodzielnego planowania wymagającej kuchni. Niestety jest przestrzeń trudna do zagospodarowania i niezbędna jest w tym pomoc osoby od aranżacji wnętrz. Gotowe zestawy mebli nie są najlepszym rozwiązaniem. Nawet jeżeli zmieszczą się w kuchni, bardzo prawdopodobne jest, że nie będą zbyt pojemne i funkcjonalne. Kuchnię najlepiej jest projektować na wymiar, tak aby wykorzystać jak najwięcej przestrzeni, unikając zagracenia.

Jasno to wiedzę

Jeśli dysponujemy małą lub ciemną kuchnią postawmy na jasne barwy. Chociaż z pozoru nie praktyczna, najlepiej sprawdzi się biel. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń i niwelują odczucie „klaustrofobii”. W przypadku kuchni ciemnych (bez naturalnego oświetlania) pozwolą uniknąć efektu komórki czy schowka. Na rynku jest ogromna oferta jasnych mebli kuchennych, możemy wybierać spośród aranżacji klasycznych, skandynawskich, angielskich oraz modernistycznych. Jeżeli zaś jesteśmy fanami koloru, możemy postawić na wielobarwne dodatki. Zaszaleć z kolorami warto wybierając zastawę, naczynia, sprzęt kuchenny, a nawet krzesła. Zawsze jasną przestrzeń fajnie ożywią rośliny np. świeże zioła lub kwiaty.

Bądź oryginalny w aranżacji wnętrz!

Nawet mała kuchnia nie musi być nudna. Ważne żeby to miejsce było ciepłe i komfortowe dla mieszkańców. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zaszaleć na tym terenie. Dziś istnieje wiele różnych opcji aranżacji kuchni. Jeśli posiadamy dużo sprzętów kuchennych których nie mamy gdzie przechowywać fajnym rozwiązaniem będzie kuchnia zabudowana pod sam sufit. W taki sposób łatwo też ukryć sprzęty AGD takie jak lodówka, piekarnik czy mikrofala. Czasem warto poświęcić też jedną szafkę na rzecz zmywarki, która na pewno ułatwi życie całej rodzinie. Z drugiej strony jeśli akurat jesteśmy fanami otwartych szafek, a wszelkie kuchenne akcesoria lubimy mieć pod ręką, nie bójmy się postawić na głębokie szafki i wisząc półki. Takiej kuchni na pewno nie zabraknie charakteru, pamiętajmy jednak, że w takiej aranżacji nie ukryjemy bałaganu w szafkach. Na półkach zawsze musi panować porządek.

Piotr
Artykuł powstał we współpracy z DreamDesign – architekci wnętrz z krakowa – specjaliście w dekorowaniu i aranżacji wnętrz