Jak wspierać integrację sensoryczną u dziecka?

Integracja sensoryczna to prawidłowa organizacja bodźców napływających przez receptory. Właściwa integracja sensoryczna sprawia, że mózg jest w stanie dokonać rozpoznania poszczególnych wrażeń, a także prawidłowo je zinterpretować i zintegrować ze wcześniejszymi doświadczeniami.

Dotyk

Istnieje kilka sposobów na pobudzenie zmysłu dotyku u dziecka. Można wykorzystać między innymi zabawę podczas kąpieli i sprawić, że w wannie znajdzie się wiele bąbelków. Dobrym pomysłem jest także zakup ciastoliny, z której dziecko będzie mogło formować rozmaite kształty, a także specjalnego piasku przeznaczonego do zabawy. Zmysł dotyku można także rozwijać poprzez stworzenie pudełka dotyku. Wystarczy zwykły karton po płatkach śniadaniowych czy plastikowa torba. Wewnątrz należy umieścić niewielkie zabawki i zachęcić dziecko, by używając samego zmysłu dotyku, zgadywało, co znajduje się w środku.

Słuch

Najlepszym sposobem, by oddziaływać na zmysł słuchu, jest oczywiście puszczanie dziecku muzyki. Warto postawić na zróżnicowane gatunki i utwory z różnych czasów, które zapewnią znaczną różnorodność. Dobrą zabawą będzie także śpiewanie – przy pomocy specjalnej aplikacji na telefon czy gry na PlayStation. Równie dobrze sprawdzi się jednak włączenie znanych dziecku piosenek w internecie i urządzenie wspólnego koncertu.

Zmysł wzroku

Dzieci uwielbiają żywe kolory, dlatego na zmysł wzroku świetnie będą oddziaływać wszystkie wyraziste barwy takie jak czerń, biel czy czerwień. Dobrym pomysłem jest także oglądanie wraz z dzieckiem książki z obrazkami czy zdjęciami.

Smak i powonienie

Smak oraz powonienie dziecka można rozwijać poprzez wspólne gotowanie. Jest to nie tylko sposób na spędzenie razem czasu, ale także na poznanie nowych smaków czy zapachów. Można również zorganizować dziecku zabawę, w której z zamkniętymi oczami za pomocą węchu czy smaku będzie musiało odgadnąć, z jakimi produktami spożywczymi ma do czynienia.

Zabawki sensoryczne

Zmysły dziecka można stymulować na wiele prostych sposobów, jednak równie dobrze sprawdzą się tu zabawki sensoryczne. Producenci oferują szeroki wybór tego rodzaju produktów, które dostosowane są do maluchów w różnym wieku. Znajdą się zarówno zabawki odpowiednie dla najmłodszych takie jak miękkie książeczki czy muzyczne puzzle albo pluszaki o zróżnicowanej fakturze, jak również propozycje dla dzieci starszych – rowerki biegowe, proste instrumenty czy bardziej skomplikowane zabawki.

Autor:
babyandtravel.pl to sklep internetowy z akcesoriami, które ułatwiają rodzicom podróżowanie z dzieckiem.