Jak wykorzystać metodę SMART w odchudzaniu?

Kiedy nadchodzi nowy rok wiele osób postanawia zmienić coś w swoim życiu. Według badania przeprowadzonego przez Statistic Brain Research Institute w 2005 roku spośród 45% ludzi, którzy podejmą się postanowień noworocznych tylko 8% z nich realizuje swoje cele z powodzeniem. Tak również jest w sytuacji, gdy postanowimy schudnąć. Dlaczego tak niewielu ludzi potrafi zrealizować swój plan od początku do końca?

Jak zrzucić zbędne kilogramy w nowym roku

Cały proces odchudzania nie jest prosty, gdy nie wiemy jak się za to zabrać. Istnieją pewne metody, dzięki którym efektywniej jesteś w stanie zrzucić kilka lub kilkanaście kilogramów. Nie trzeba od razu robić wielkiej rewolucji, aby lepiej wyglądać. Najczęściej trzeba zmienić tylko kilka aspektów w swoim życiu.

Metoda SMART

SMART jest koncepcją formułowania celów, którą z powodzeniem wykorzystuje się w największych przedsiębiorstwach na świecie. Według jej założenia cel powinien być:

  • Prosty – sformułowanie celu powinno być przedstawione w jasny i zrozumiały sposób.
  • Mierzalny – cel powinien być możliwy do zmierzenia. To oznacza, że powinien posiadać parametry, dzięki którym ustalisz jego początek i koniec.
  • Osiągalny – to oznacza, że cel powinien być realny DLA CIEBIE do osiągnięcia. Kiedy ustalisz cel, który będzie możliwy do zrealizowania, ale tylko na papierze, to szanse jego powodzenia maleją.
  • Istotny – cel powinien stanowić pewną wartość. Powinien być Twój, a nie kogoś innego.
  • Określony w czasie – cel musi mieć ramy czasowe, co oznacza, że powinieneś ustalić czas, jaki będziesz potrzebować, żeby go zrealizować od początku do końca.

Przykładowy cel według metody SMART w odchudzaniu:

1. „Od 1 czerwca do 25 sierpnia w poniedziałki, środy i piątki wychodzę z domu o 8.00 rano i biegam przez 30 minut.”

2. „Do końca roku ograniczam jedzenie słodyczy. W tym celu planuje jeść tylko jedno ciasteczko w tygodniu (w sobotę). Zamiast jedzenia słodyczy będę codziennie jadł jabłko i pomarańcze” – w tej metodzie zastosowaliśmy zamiennik, dzięki któremu zamiast jedzenia słodyczy zobowiązujemy się jeść owoce, które są zdrowsze.

3. „Do końca października chce schudnąć 5 kg. W tym celu zobowiązuje się chodzić dwa razy w tygodniu do klubu fitness i ćwiczyć przez 1h.”

Korzystając z metody SMART zadaj sobie kilka następujących pytań, aby ułatwić formułowanie celów:

  • Co mogę zrobić, żeby jasno określić cel?
  • Od kiedy zaczynam realizacje celu? Kiedy nastąpi jego koniec?
  • Czy ten cel jest możliwy do zrealizowania?
  • Czy ten cel jest wystarczająco atrakcyjny dla mnie?
  • Ile czasu będę potrzebować, żeby zrealizować cel od początku do końca?

Dlaczego cele jest tak trudno osiągnąć?

Największą przeszkodą w odchudzaniu jest stawianie zbyt ambitnych celów, które są trudne do zrealizowania. Zgodnie z założeniem metody SMART powinniśmy wybrać cel, który będzie osiągalny – a więc taki, który osiągniemy w założonych ramach czasowych np. w 2 miesiące.

Jeśli planujesz schudnąć 8kg to trudno będzie zrobić to w miesiąc. Jest duża szansa, że nie osiągniesz zamierzonego rezultatu i stracisz motywację do działania. Lecz gdy założysz sobie, że zamierzasz zrzucić 8 kg w dwa miesiące, to taki cel jest bardziej realistyczny i istnieje większe prawdopodobieństwo, że go osiągniesz. Na początku ustal sobie mniejszy cel lub rozłóż go na kilka części, które będziesz sukcesywnie realizować.

Później stwierdzisz, że cele które na początku były trudne do realizowania teraz są łatwiejsze. Z każdym kolejnym miesiącem stawiaj sobie wyżej poprzeczkę, aż dojdziesz do takiego momentu, w którym uznasz, że zrealizujesz cel bez problemu.

O autorze:
Artykuł został napisany przez Martę Kowal z portalu witalneporady.pl – na którym znajdziesz porady zdrowotne i dietetyczne.