Jak zmieniała się moda i kobieta na przestrzeni 100 lat? O wydarzeniu „Piękna Niepodległa” opowiada Elżbieta Wierzbicka

Ogrody Opery i Filharmonii Podlaskiej już 17 czerwca 2018 r. zamienią się w niecodzienną modową przestrzeń, w której będzie można zaobserwować zmiany w wizerunku kobiety na przełomie ostatniego stulecia. A wszystko to dzięki niezwykłemu wydarzeniu „Piękna Niepodległa”.

W czasie wydarzenia będzie można zobaczyć repliki strojów wieczorowych, okazjonalnych oraz pełne stylizacje fryzur i makijaży od lat 20. i 30. aż po współczesność, a także posłuchać o tym, jak rozwój technologiczny oraz społeczny wpływał na ubiory kobiet. Organizatorzy wydarzenia chcą w ten sposób uczcić stulecie nadania praw wyborczych kobietom w Polsce.

Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Elżbieta Wierzbicka – właścicielka kilku salonów ślubnych, wiceprezeska Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, aktywnie działająca białostoczanka.

Zapytałyśmy panią Elżbietę o szczegóły pokazu oraz ideę, jaka przyświecała jego organizacji.

Piękna Niepodległa, czyli Jak się zmieniała moda i kobieta na przestrzeni 100 lat?” to wydarzenie, które odbędzie się 17 czerwca o godzinie 16:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a dokładnie na jej tyłach, w ogrodzie przy oczku wodnym. Jest to pokaz pod patronatem Inicjatywy 100-lecia Kobiet. W trakcie wydarzenia będziemy świętować stulecie nadania praw kobietom, które przypada w tym roku. – opowiada pani Elżbieta.

Recital i pokaz mody

Wydarzenie rozpocznie się recitalem artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej: Doroty Krukowskiej-Białkowskiej, Moniki Ziółkowskiej i Bartka Łochnickiego, którzy będą śpiewali piosenki z repertuaru Opery, m.in. z musicalu „Hair” i inne w stylu lat 70. i 80.

Po recitalu odbędzie się pokaz „Piękna Niepodległa. Jak się zmieniała moda i kobieta na przestrzeni 100 lat?” W pokazie będą brały udział różne kobiety: społecznice, uczennice, modelki. Cały przekrój kobiet w różnym wieku, o różnych figurach i o różnym statusie społecznym. – tłumaczy inicjatorka wydarzenia, która zdradziła nam, że pokaz rozpocznie się suknią ślubną w stylu lat 20. i 30. Później swoje stroje pokażą Debiutantki. Są to modelki, które przeszły ogólnopolski program „Debiutantki” pod kierunkiem Agnieszki Dagmary Michalczyk, inicjatorki tego edukacyjno-charytatywnego programu. Wystąpią one w sukniach specjalnie przygotowanych przez Wyższą Szkołę Artystyczną w Warszawie.

W kolejnej prezentacji pokażą się uczennice z Zespołu Szkół Technicznych i Odzieżowych w Białymstoku. Będą to stroje stylizowane na lata 40., 50. i 60., uszyte właśnie przez uczennice z ZSTiO, które dzięki temu wydarzeniu mogły pracować nad czymś niecodziennym. Modelki będą wystylizowane na znane persony: Marlenę Dietrich czy Merlin Monroe.

Następnie sprawy w swoje ręce biorę ja i moja pomocnica, kostiumolożka i projektantka Maryna Sztark, która przygotowała m.in. suknię w stylu „dzieci kwiaty” dla Doroty Krukowskiej-Białkowskiej. – opowiada pani Elżbieta Wierzbicka. – W innej hippisowskiej stylizacji wystąpi Monika Ziółkowska, będzie to suknia z mojego salonu. W kolejnych przedstawianych dekadach mody stroje zaprezentują m.in. społecznice oraz kobiety biznesu z Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu. Pokaz zakończy nowo wybrana Miss Podlasia Magda Wasiluk oraz inne finalistki Miss Podlasia. Magda Wasiluk wystąpi w sukni stylizowanej na ostatnio najgłośniejszą suknię ślubną, czyli suknię Meghan Markle.

Przesłanie i debata

Organizatorzy zachęcają kobiety, które wybierają się na pokaz „Piękna Niepodległa”, by przyszły ubrane w stroje wystylizowane na daną epokę: od lat 20. po współczesne. Pokaz między innymi dlatego będzie odbywał się w ogrodach, by można go było nagrać z powietrza. – tłumaczy Elżbieta Wierzbicka. – W pewnym momencie będziemy wszyscy machać do filmujących nas dronów i to będzie nasze przesłanie dla kobiet na stulecie nadania praw.

Wyobrażamy sobie, że wystylizowane na różne epoki kobiety będą z góry wyglądać niezwykle zjawiskowo!

Po pokazie odbędzie się debata modowa, w czasie której znani goście przybliżą uczestnikom czynniki wpływające na styl i kreacje kobiece z perspektywy uwarunkowań historycznych, kulturowych i socjologicznych.

Debatę poprowadzą Dominik Sołowiej (dziennikarz) i Ilona Karpiuk (Specjalista ds. Projektów Artystycznych w Operze i Filharmonii Podlaskiej). Odbędzie się ona na sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W dyskusji wezmą udział:

  • Agnieszka Dagmara Michalczyk – gość specjalny, koordynatorka programu „Debiutantki”,
  • Jolanta Szczygieł-Rogowska – Dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku,
  • Wojciech Bokłago – projektant mody,
  • Magdalena Gołaszewska – dziennikarka, coach,
  • Maryla Pawlak-Żalikowska – dziennikarka.

Po panelu dyskusyjnym będzie można jeszcze wrócić do ogrodu, by zrobić sobie zdjęcie czy porozmawiać w kuluarach z innymi uczestnikami.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, oczywiście do wyczerpania miejsc – ze względu na wygodę uczestników i bezpieczeństwo nie może być zbytniego tłoku.

Przy przedsięwzięciu pracuje około 50 osób z różnych środowisk! To wielkie wydarzenie dla kobiet, dla nas wszystkich. Porwałyśmy tłumy do jego organizacji, jest duże zainteresowanie wśród odbiorców, więc zapraszamy serdecznie! – zachęca pani Elżbieta.

Zapytana o to, skąd taki pomysł na świętowanie stulecia nadania praw kobietom, odpowiada:

Nadanie praw wyborczych te 100 lat temu było wyjątkowym wydarzeniem, które zmieniło sytuację Polek i dlatego warto je wspominać i świętować. Nasz kraj nadał prawa wyborcze kobietom jako jeden z pierwszych w Europie. „Piękna Niepodległa” to wydarzenie, które ma uświetnić ten ówczesny sukces kobiet. Moda jako nieodłączny atrybut kobiety to nasz pomysł na świętowanie. Kobiety od zawsze bawiły się modą, potrafiły wyczarować niezwykłe stroje właściwie z niczego. Często też piękny wygląd dodawał im odwagi i pewności siebie. Nasz pokaz i panel dyskusyjny to pokłon w stronę kreatywności kobiet, które na przestrzeni lat wyrażały siebie poprzez ubiór, nawet w trudnych czasach.

Organizatorami wydarzenia „Piękna Niepodległa” są: Inicjatywa 100-lecie Kobiet, Opera i Filharmonia Podlaska, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, Salony Ślubne Elżbiety Wierzbickiej: Cymbeline Paris, Celebrity Boutique i Mon Cheri Boutique.

Dziękujemy pani Elżbiecie Wierzbickiej za udostępnienie zdjęć. Dzięki nim można poczuć przedsmak tego, co nas czeka już niedługo!