Jakie łóżeczko dla noworodka?

Małe dziecko spędza w łóżeczku większość część doby – przyjmuje się, że noworodek przesypia nawet od 16 do 20 godzin. Nie tylko ilość, ale i komfort snu są bardzo ważne, aby niemowlę prawidłowo się rozwijało i zdrowo rosło.  Zatem łóżeczko dla noworodka powinno być jednym z najbardziej przemyślanych zakupów naszej wyprawki. Musi być nie tylko bezpieczne i wygodne, ale także dostosowane do potrzeb rodziców. Na jakie łóżeczka niemowlęce warto zwrócić uwagę? 

Tradycyjne łóżeczko dla noworodka

Łóżeczka dziecięce mają zazwyczaj rozmiary 120 x 60 cm oraz 140 x 70 cm. Tradycyjne modele wykonane są z drewna i posiadają szczebelki (kilka z nich można zdemontować w późniejszym okresie życia dziecka). W minimalistycznych modelach łóżeczek do pokoju niemowlęcia można regulować wysokość na trzech poziomach. Na rynku znajdziemy łóżeczka dziecięce w jasnym kolorze sosny lub buku oraz w białym. Pomalowane farbą białe łóżeczka to obecnie must have wielu rodziców organizujących wyprawkę dla dziecka. Białe meble wiodą prym na rynku, pasują do wielu nowoczesnych wnętrz, w których szalenie ważny jest prosty design.

Designerskie łóżeczko dla noworodka

Wybierając w sklepie łóżeczko dziecięce, chcemy, aby był to model przytulny, przyjazny dla noworodka i gwarantujący spokojny sen. Wielu rodziców zwraca także uwagę na design oraz dodatkowe funkcje i udogodnienia oferowane przez producenta.

Komfortowym rozwiązaniem do pokoju niemowlęcia jest rozkładane łóżeczko, które jest przydatne również wtedy, gdy malec wyrośnie. A to dzięki możliwości rozłożenia łóżeczka na praktyczną kanapę do siedzenia i spania. To pozwala użytkować meble do około 6-7. roku życia. Tego typu łóżeczka niemowlęce sprawdzą się przez kilka pierwszych lat życia dziecka. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, jakie wmontowane są w łóżeczko, np. regały, w których można przechowywać akcesoria do pielęgnacji niemowląt oraz przewijak – niezbędny każdego dnia.

Łóżeczko-kołyska dla noworodka

Noworodki uwielbiają być kołysane, ponieważ jeszcze w brzuchu mamy są bujane przez cały czas. Każdy ruch matki powoduje regularne ruchy dziecka, dlatego po urodzeniu kołysanie sprawia ogromną przyjemność niejednemu noworodkowi. Z pewnością zakup łóżeczka-kołyski to rozsądne rozwiązanie dla mam, które były bardzo aktywne w ciąży, zatem ich dzieci kołysały się nieustannie. Warto więc zadbać o zdrowy rozwój i poczucie bezpieczeństwa noworodka, kupując jemu łóżeczko-kołyskę.

Neonatolodzy podkreślają, że częste bujanie pobudza układ przedsionkowy w mózgu, który odpowiada za koordynację ruchową oraz równowagę. Kupując taki model łóżeczka, należy zwrócić uwagę na głębokość, ponieważ po włożeniu materaca i pościeli powinno w nim zostać jeszcze kilkadziesiąt centymetrów. Ogromną zaletą kołyski jest to, że jest mniejsza niż tradycyjne łóżeczko, zatem łatwo można ją wstawić do sypialni rodziców, bez obaw o zagracenie pomieszczenia. Jeżeli kołyskę ustawi się blisko łóżka, nie trzeba będzie wstawać w nocy do dziecka, bo wystarczy tylko wyciągnąć rękę i rozbujać łóżeczko, aby noworodek ponownie zasnął.

Łóżeczko, które posłuży aż do dorosłości

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup łóżeczka rosnącego razem z dzieckiem. Tego typu łóżeczka niemowlęce mogą posłużyć aż do dorosłości.  Wydłużony czas eksploatacji tego mebla pozwala rodzicom zaoszczędzić czas, który muszą spędzić na poszukiwanie kolejnych łóżeczek do pokoju dziecka. A przecież noworodki rosną jak na drożdżach, zatem bardzo szybko konieczny będzie zakup następnego miejsca do spania.

Decydując się na model rosnący razem z dzieckiem, rodzice mogą być spokojni, że wykorzystają go do okresu przedszkolnego, a nawet szkolnego. Rozkładane modele łóżeczek dziecięcych można przystosować do postaci tradycyjnych łóżek o powierzchni spania 90 x 200 cm, zatem odpowiedniej dla osoby dorosłej. Dostępne są także modele łóżeczek niemowlęcych, w których łóżko z szufladą jest połączone z komodą. Gdy dziecko urośnie, odłącza się komodę i boki ze szczebelkami, aby otrzymać spory tapczanik.

Jeżeli chcemy zakupić łóżeczko dla noworodka, które będzie służyło dziecku przez kilka lat, to zdecydujmy się na model wielofunkcyjny, np. łóżeczko rosnące od narodzin do okresu przedszkolnego bądź od narodzin do dorosłości. To spory jednorazowy wydatek, ale także inwestycja na wiele lat. Jeżeli poszukujemy minimalistycznego mebla, który ma posłużyć nam przez pierwsze lata życia dziecka, to wystarczy nam tradycyjne łóżeczko z dodatkowymi udogodnieniami, np. szufladą i/lub płozami do bujania.

Wpis powstał w oparciu o treści ze strony sklepu internetowego meble ALDO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.