Kiedy należy pójść do psychologa?

Wiele problemów życiowych może być źródłem psychicznego dyskomfortu. Niektóre z nich mogą całkowicie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie lub najbliższym środowisku. Aby poradzić sobie z tak dużym obciążeniem, warto skorzystać z usług doświadczonego psychologa. Kiedy należy umówić się na wizytę?

Kryzysy życiowe

Spotkanie z psychologiem polecane jest osobom, które nie potrafią poradzić sobie z doświadczanymi kryzysami emocjonalnymi. Najczęściej są one następstwem życiowej traumy, związanej np. ze śmiercią najbliższej osoby, rozstaniem z wieloletnim partnerem lub nagłą utratą pracy. Doświadczanie wewnętrznego niepokoju, połączone z długotrwałym spadkiem nastroju powinno skłonić każdego do wizyty u psychologa. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy wsparcie okazywane przez rodzinę i znajomych okazuje się niewystarczające. Jeżeli pacjentowi trudno jest wrócić do dawnej równowagi i odnaleźć się w nowej życiowej sytuacji, powinien zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Stany lękowe, depresyjne i nerwicowe

Wizyta u psychologa wskazana jest także w przypadku osób, które zmagają się ze zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi oraz nerwicowymi. Stany te stanowią bezpośrednie zagrożenie dla pacjenta, a jednocześnie prowadzą do wielu trudności w relacjach z najbliższym otoczeniem i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Mogą też objawiać się trudnymi do zdiagnozowania zaburzeniami psychosomatycznymi. Nie zawsze jasna jest pierwotna przyczyna problemów pacjenta, dlatego przepracowanie ich razem z doświadczonym specjalistą może przynieść bardzo dobre efekty terapeutyczne.

Powracające uzależnienia

Pomoc psychologa bardzo często okazuje się niezbędna w procesie walki pacjenta z nałogiem. Taka forma terapii przeznaczona jest dla osób, które zmagają się m.in. z alkoholizmem, lekomanią, narkomanią, uzależnieniem od hazardu, seksoholizmem czy zakupoholizmem. Uzależnienia te negatywnie wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne samego pacjenta, ale nierzadko również bezpieczeństwo i dobrostan jego bliskich. Współpraca z psychologiem ułatwia porzucenie czynnika uzależniającego, którym może być zarówno substancja psychoaktywna, jak i określone zachowanie autodestrukcyjne. Terapia umożliwia tez nałogowcowi powrót do życia w społeczeństwie.

Potrzeba samorozwoju

Na przykład do AbOvO Psycholog Białystok często zgłaszają się osoby, które ze względu na swoje wybory życiowe lub sytuację zdrowotną nie potrafią samodzielnie zadbać o swój rozwój. Wizyta u specjalisty pomaga im w lepszym poznaniu siebie, osiąganiu określonych celów w karierze, wydajniejszym planowaniu czasu czy poprawie relacji z najbliższymi. Niezależnie od powodów konsultacji, wsparcie empatycznego psychologa może działać na pacjenta w sposób odciążający. Nierzadko zdarza się, że prawdziwy problem rozpoznawany jest dopiero w trakcie kolejnych podejmowanych rozmów. W przypadku zdiagnozowania poważniejszych zaburzeń, liczyć można na ustalenie indywidualnego programu terapeutycznego lub uzyskanie skierowania na kolejne badania.