Przed nami kolejny Festiwal „Ciekawi świata”

Dziewiąty Festiwal Kultur i Podróży „Ciekawi Świata” już 24 października rozpocznie się w Białymstoku. Niezwykli goście, prezentacje podróżnicze dla dorosłych i dla dzieci, filmy, koncerty, wystawa, to tylko niektóre wydarzenia, które przez pięć dni zabierać będą białostoczan w podróż… bez ruszania się z miasta.

Festiwal jest wielkim świętem podróżników i ukoronowaniem całorocznego, comiesięcznego cyklu spotkań podróżniczych, od 20 lat organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultur i Podróży „Ciekawi Świata” potrwa od 24 do 28 października. Wszystkie wydarzenia odbędą się w kinie Forum i klubie Fama przy ul. Legionowej. Białystok odwiedzą niezwykli goście: Przemek Kossakowski, Jacek Hugo-Bader, Rafał Fronia, Kaja Kraska, Viktor Borsuk, Jarosław Kuźniar, Mateusz Waligóra, Piotr Jurkowski, Tomasz Jakimiuk, Magda Bębenek i Piotr Horzela, Jędrzej Majka, Krzysztof Gajewski, Ryszard Jakubowski, Michał Pater i Robert Gondek.

Wystawa „Jaki jest świat, każdy widzi?” powstała specjalnie na potrzeby festiwalu. Zdjęcia zrobione podczas wyjazdów Krzysztofa Gajewskiego do Tajlandii to próba przyjrzenia się mieszkańcom Bangkoku, którzy na pierwszy rzut oka wydają się szczęśliwi i uśmiechnięci, chętnie pozują do zdjęć. Nic nie wskazuje na to, że pod powierzchnią może czaić się coś, czego na co dzień turyści nie widzą. Do tego podziemnego świata zabierze widzów druga część wystawy.

Podczas tegorocznego Festiwalu Kultur i Podróży „Ciekawi Świata” tradycyjnie nie zabraknie cyklu „Mali Odkrywcy”, czyli wystąpień przygotowanych z myślą o najmłodszych. Do podróżowania i odkrywania świata zachęcą ich Michał Obrycki i Piotr Czyszpak.

W programie są także trzy wyjątkowe filmy: „Dreamland” o wybitnym himalaiście Macieju Berbece, nakręcony przez jego syna, „Ostatnia góra” o zimowej wyprawie na K2 pod wodzą Krzysztofa Wielickiego oraz „Rumunia nieokiełznana”. Sobotni wieczór warto też spędzić z zespołem Planeta Polar i didżejem Basy Tropikalne.

Szczegółowy program festiwalu „Ciekawi świata” jest dostępny na stronie www.bok.bialystok.pl.

(oprac. Eliza Bilewicz-Roszkowska, UMwB)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.