Łóżko na antresoli, pomysłem na pokój dziecięcy?

Stworzenie w pokoju dziecięcym antresoli jest zawsze dobrym pomysłem, a sprawdzi się szczególnie tam, gdzie nie narzekamy na nadmiar wolnej przestrzeni.

Łóżko na antresoli sprawdzi się bowiem tam, gdzie chcemy zaoszczędzić nieco przestrzeni. Jego zalety są oczywiste. Przeniesienie łóżka pod sufit pozwala nam na zagospodarowanie tego kawałka podłogi, które nominalnie powinno samo łóżko znajdować. W wolne miejsce wstawić możemy na przykład biurko, które z pewnością będzie potrzebne młodemu człowiekowi lub stworzyć tam miejsce do zabawy, lub zagospodarować na potrzeby szafki, przechowującej ubrania lub zabawki malucha.

Łóżko na antresoli nie musi mieć charakteru stałego. Po jakimś czasie, kiedy dziecko dorośnie, w tym samym miejscu, możemy zrobić kącik do odrabiania lekcji lub stworzyć składzik na rzeczy „chwilowo niepotrzebne”. Formuła, w jakiej wykorzystamy stworzoną przez nas powierzchnie, jest tu właściwie całkowicie dowolna.

Samo łóżko położone na górze ma jeszcze tę zaletę, że w ten sposób izolujemy je od wszelkich zabrudzeń, które najczęściej występują bliżej podłogi. Nie znaczy to oczywiście, że łóżko pozostanie wolne od brudu i nie będziemy musieli go co jakiś czas czyścić, ale wiele brudów nie będzie przenoszonych wprost z podłogi do łóżka. Ostatecznie tego typu konstrukcja nie będzie tak często wykorzystywana przez dziecko do zabawy. Łóżka dla dzieci szczególnie narażone są na zużycie, czy nawet zniszczenie, przez to, że dzieci wykorzystują je do skakania i zabaw z przyjaciółmi. Odizolowanie mebla od głównego centrum zabawy z pewnością wpłynie pozytywnie na jego stan.

Aby jednak móc zamontować tego typu łóżko, pokój musi spełnić kilka warunków, a my powinniśmy dokładnie dobrać sam mebel. Przede wszystkim dziecko nie może być na takie łóżko za małe. Zamontowanie łóżka na antresoli w przypadku kilkuletniego dziecka, to ryzykowanie jego zdrowiem i nieustanne zastanawianie się, czy dziecko przypadkiem nie spadnie z dużej wysokości. Mniejsze dzieci mogą mieć wręcz problem z dotarciem do łóżka, nie wspominając o jego wykorzystaniu. Dlatego takie rozwiązanie jest wskazane tam, gdzie mamy do czynienia z nastolatkami. Po drugie pomieszczenie, w którym zdecydujemy się zainstalować antresolę, musi być odpowiednio wysokie. Dziecko po zamontowaniu łóżka i stworzeniu przestrzeni powinno mieć nadal ponad metr wysokości do sufitu. W innym przypadku korzystanie z łóżka będzie niekomfortowe i utrudnione. Dodatkowo stworzenie antresoli wymaga niestety inwestycji. Ostrożnie szacując w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, musimy się tu liczyć z wydatkiem rzędu dwóch, a nawet czterech tysięcy złotych.

Sama konstrukcja łóżka, wejście na antresole i projekt, powinny być bardzo solidne. Nie możemy dopuścić do tego, żeby dziecko spadło w trakcie snu na podłogę, bo grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego należy zadbać o wszelkie bariery ochronne, solidne wejście i antypoślizgowe maty na stopniach. Cały czas musimy bowiem pamiętać, że mamy jednak do czynienia z dzieckiem.

Artykuł powstał we współpracy z lozka.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.