Makijaż przy wadzie wzroku

Osoby, które mają wadę wzroku i noszą okulary bądź soczewki kontaktowe mogą mieć kłopot z dobraniem odpowiednich kosmetyków i wykonaniem makijażu. Nie jest to jednak takie trudne!

Makijaż dla okularników
Okulary generalnie zmieniają twarz. Dobrze dobrane mogą uwypuklić najlepsze cechy i ukryć te niepożądane. Wchodzą także „w interakcję” z makijażem i dlatego warto nosząc okulary, zastanowić się jak będzie prezentował się make-up i w jaki sposób go wykonać aby był jak najbardziej efektowny. Przede wszystkim, makijaż oczu nie powinien wychodzić poza linię oprawek. Jeśli więc lubimy malować całą powiekę, warto zainwestować w okulary o dużych oprawkach. Po drugie, intensywność makijażu brwi powinna być dopasowana do oprawek – jeśli wykonamy bardzo mocny make-up brwi, a nosimy grube, wyraziste oprawki, możemy stworzyć przerysowany efekt. Znaczenie ma także kolorystyka. Jeśli mamy czarne oprawki, bez problemu możemy do nich dopasować dowolne kolory w makijażu. Natomiast przy kolorowych elementach dobrze jest tak wybierać barwy aby się nie gryzły. Czasem przy noszeniu okularów problematyczne są rzęsy – można użyć zalotki, żeby je podkręcić i aby nie ocierały się o szkła, albo też zaopatrzyć się w wodoodporny tusz, który nie będzie się rozmazywał.
Kolejną kwestią jest podkład i korektor. Ich nadmiar może osadzać się na oprawkach, należy więc zadbać o to, aby tak nie było. Po drugie, oprawa oka w okularach jest bardziej widoczna, dlatego wskazane jest zamaskowanie cieni pod oczami.
Kolejną kwestią w makijażu jest konturowanie.
Konturowanie twarzy pozwala ukryć niedoskonałości w jej kształcie. Bronzer, rozświetlacz i róż do policzków pozwalają optycznie zmniejszyć nos, uwidatnić kości policzkowe i podbródek, wyszczuplić twarz. Warto jednak wiedzieć, że okulary również mają wpływ na to jak prezentuje się twarz. Na przykład przy kwadratowej twarzy można złagodzić rysy okrągłymi oprawkami. Twarz okrągłą możemy wyszczuplić na przykład dzięki okularom w kształcie „kocich oczu”. Dobierając okulary warto pamiętać o takich kwestiach jak na przykład to, aby oprawki nie były węższe niż twarz – wtedy poszerzymy jej owal jeszcze bardziej. Żeby optycznie wykonturować twarz okularami, warto dobierać je do jej kształtu na zasadzie kontrastu. Wiele rodzajów oprawek dostępnych jest na stronie edel-optics.pl. Każdy znajdzie tam coś dla Ciebie.

Makijaż a soczewki kontaktowe
Jeszcze inną kwestią jest malowanie się, jeśli nosimy soczewki. Oczywiście sam wygląd makijażu nie ma znaczenia w tym kontekście, ważne są raczej względy bezpieczenstwa związane z użytkowaniem soczewek. Przede wszystkim, soczewki należy założyć zanim zaczniemy się malować. Nieco inne są zasady nakładania makijażu – rzęsy tuszujemy nieco nad nasadą, a eyliner poniżej linii powiek. Jeśli chodzi o zmywanie makijażu, należy wybierać produkty bezpieczne dla osób noszących soczewki, ale jednocześnie zdejmować je, zanim przystąpimy do demakijażu. Jakie produkty uważane są za bezpieczne? Przede wszystkim te, które przeznaczone są dla osób ze skłonnościami do podrażnień oczu, dla alergików. Jeśli chodzi o produkty do makijażu, najlepsze będą te beztłuszczowe, wodoodporne. Uważać należy na drobinki, sypki puder – nakładanie go zbyt blisko oka może podrazniać.

Nie ma przeszkód, żeby osoby z wadą wzroku wykonywały makijaż, który będzie piękny i efektowny. Wystarczy poznać kilka tricków i je stosować.

Komentarz

  • ~Martencja 25 lutego 2018, 20:49

    Od kilku lat noszę szkła. Do makijażu oczu używam cieni alilla.com. Są hipoalergiczne i świetnie się sprawdzają gdyż nie podrażniają dodatkowo oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.