Mięso i gluten w diecie niemowląt. Kiedy podawać?

Jeśli zaczęłaś wprowadzać do diety swojego maluszka warzywa i nie wiesz, co dalej, ten artykuł jest dla ciebie!

Po warzywach – mięso…

Specjaliści podają, że mięso należy wprowadzać do diety dziecka już w 7. miesiącu życia. Na początku będą to niewielkie ilości, bo 1-2 łyżeczki (max. 10 gram) do jednego posiłku dziennie. Należy wybierać mięso świeże, najlepszej jakości, z pewnego źródła. Najlepiej, by było to chude mięso drobiowe (indyk lub kurczak) lub królicze. Dopiero w kolejnych miesiącach dołączamy cielęcinę, wołowinę, wieprzowinę (najlepiej schab) i ryby.

W 8. miesiącu życia można zwiększyć ilość mięsa do 3 łyżeczek (15 gram), a w 10. miesiącu do 4 łyżeczek (20 gram). Podane ilości dotyczą mięsa surowego, które powinno być ugotowane. Na początku oczywiście miksujemy mięso razem z warzywami, ale im dziecko starsze, tym kawałki dań mogą mieć bardziej grudkowatą konsystencję. Wtedy mięso można drobniutko siekać, a warzywa ścierać na tarce. Dzięki temu będziemy stymulować dziecko nauki przeżuwania. Około pierwszego roku życia dziecko powinno sobie już radzić z kawałkami pokrojonego mięsa. Wtedy też można zacząć podawać mu chudą (i dobrej jakości) wędlinę i pieczone mięso.

… i zboża

Żywienie niemowlaka to często nie taka prosta sprawa. Komplikuje się nieco przez produkty zbożowe, ponieważ zawierają one gluten, o który spiera się wciąż wielu specjalistów od spraw żywienia.

Pierwsze kaszki bezglutenowe i kleiki ryżowe czy kukurydziane można zacząć podawać dziecku już ok. 4-5 miesiąca życia. Jeśli zaś chodzi o zboża, które zawierają gluten (pszenica, owies, żyto czy jęczmień), to ostatnie ustalenia i najnowsze wyniki badań mówią, że również one powinny być wprowadzane do diety dziecka dość wcześnie, bo już ok. 5 miesiąca życia w przypadku dzieci karmionych wyłącznie piersią, zaś ok. 6 miesiąca życia u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

Wcześniejsze stopniowe wprowadzanie glutenu może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka choroby trzewnej. Oczywiście należy zacząć od małych ilości glutenu na dobę, tj. jednej płaskiej łyżeczki kaszki zawierającej gluten (2-3 gramy) dodanej do 100 ml mleka odciągniętego z piersi lub modyfikowanego bądź do przecieru jarzynowego lub jarzynowo-mięsnego. Dopiero kiedy dziecko ukończy 11 miesiąc można mu zacząć podawać niewielkie ilości pieczywa, herbatników czy biszkoptów.

Węglowodany zawarte w zbożach to cenne źródło energii pokarmowej, której maluszek potrzebuje zwłaszcza wtedy, kiedy zaczyna się więcej ruszać. Dlatego produkty zbożowe są potrzebne w jego diecie. Jednak jeśli w rodzinie występuje nietolerancja glutenu lub alergie pokarmowe, nie można podawać dziecku pokarmów zawierających gluten przed skończeniem 6. miesiąca życia, a nawet dłużej.

Zawsze, jeśli masz wątpliwości dotyczące diety swojego maluszka, skonsultuj się z pediatrą lub dietetykiem!