Mieszkanie z dofinansowaniem z programu „Mieszkanie dla Młodych” na… wynajem?

Nie każdy jest zainteresowany nabyciem mieszkania, by zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. Część osób traktuje zakup nieruchomości jako inwestycję. Niestety, te osoby nie mogą liczyć na pomoc finansową z programu „Mieszkanie dla Młodych”.

O rządową pomoc finansową przy zakupie mieszkania lub budowie domu jednorodzinnego występuje wiele osób zainteresowanych nabyciem własnych kątów. Nic dziwnego, bo zakup nieruchomości wiąże się z konkretnymi kosztami. Te minimalizować można m.in. korzystając ze specjalnego wsparcia oferowanego przez rząd. Program „Mieszkanie dla Młodych” działa już ponad rok, ale zainteresowani wciąż mają wiele pytań.

Jednym z często pojawiających się na stronach omawiających program, jest choćby dotyczące możliwości wynajęcia mieszkania nabytego w ramach wspomnianej pomocy rządowej. Czy jest to możliwe? Nie. W ustawie regulującej program „Mieszkanie dla Młodych” można znaleźć zapisy regulujące tę kwestię.

By zaspokajać potrzeby mieszkaniowe

Zasadniczym celem programu jest pomoc osobom chcącym nabyć nieruchomość i tym samym zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. Warto pamiętać, że ustawodawca – jako grupę docelową – wskazał osoby do 35. roku życia, które nie są właścicielami lub współwłaścicielami lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego. Z możliwości skorzystania z programu zostały wyłączone również osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Skoro ustawodawca stoi na stanowisku, że program ma wspomagać osoby, które nie posiadają nieruchomości, to należy pamiętać, że nie można z niego czerpać dodatkowych korzyści w postaci np. czynszu, jaki płaciliby lokatorzy. Z tego też względu w ustawie projektu przewidziano szereg ograniczeń dotyczących możliwości wynajmu lub sprzedaży nabytej nieruchomości.

Co dokładnie w ustawie?

Osoby myślące o tym, by zakupioną w programie „Mieszkanie dla Młodych” nieruchomość wynająć lub zbyć, powinny pamiętać o art. 14 ustawy regulującej działanie programu. Zgodnie z tym artykułem osoby, które zbędą lub wynajmą lokal mieszkalny czy dokonają zmiany w sposobie użytkowania nabytego lokalu, musza liczyć się ze zwrotem do Funduszu Dopłat kwoty, która będzie opowiadać „iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60”.

Poza nabywcami nieruchomości, którzy zdecydowali się je zbyć lub wynająć przed upływem 5 lat, trzeba pamiętać również o innej sytuacji, w której właściciele lokalu mieszkalnego również zostaną zobowiązani do zwrotu otrzymanych środków. Mowa o uzyskaniu przez nich prawa własności lub współwłasności czy spółdzielczego prawa do innej nieruchomości mieszkalnej. Dotyczy to jednak tylko zakupu kolejnego lokalu mieszkalnego, bo ustawodawca uznał, że do zwrotu nie zostaną zobowiązani ci, którzy uzyskają prawo do nieruchomości w drodze nabycia spadku.

Pojawiają się liczne wątpliwości

Choć przepisy są precyzyjne, to jednak pojawią się wątpliwości. Dobrym pytaniem może być choćby to, czy wynająć np. pokój w mieszkaniu nabytym w programie „Mieszkanie dla Młodych” może osoba zaspokajająca swoje potrzeby mieszkalne, czyli korzystająca z niego (mieszkająca w nim). I tu nie ma dobrej odpowiedzi, choć przyjmuje się, że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest, by właściciel lokalu mieszkalnego powstrzymał się z wcieleniem takiego planu w życie.

Artykuł został opracowany w oparciu o materiały dostępne na stronie internetowej: www.mieszkaniedlamlodych.com.

Mieszkanie dla Młodych MDM
Sprawdź najlepszą dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych MDM