Najczęstsze choroby skóry, z którymi zmagają się Polacy

Dobry stan skóry chciałby zapewnić sobie każdy człowiek i stara się o nią odpowiednio zadbać. W dzisiejszych czasach choroby skóry są niestety dość częstą przypadłością. Wiele ludzi dotkniętych takimi chorobami odbiera to nie tylko jako problem zdrowotny, ale też jako przykry problem kosmetyczny i psychiczny.

W Polsce szacuje się, że około co trzeci Polak choruje lub chorował w przeszłości na choroby skóry. Choroby skóry dotyczą nie tylko zewnętrznej jej części, która jest widoczna gołym okiem, ale również chorobowo może być dotknięta na przykład tkanka podskórna, gruczoły potowe i łojowe oraz mieszki paznokci czy też włosów.

Choroby skóry mogą dzielić się na wiele rodzajów, a najczęściej występujące to bakteryjne, grzybicze, wirusowe, alergiczne oraz pasożytnicze.

Łuszczyca

Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. W Polsce na tę chorobę choruje około milion osób, a aż 80% z nich to osoby młode między 20 a 40 rokiem życia. Pojawić się ona może w każdym wieku – od okresu niemowlęcego aż po wiek podeszły.

Odpowiedzialne za chorobę mogą być geny, jak również inne choroby o podłożu autoimmunologicznym. Choroba ta objawia się przewlekłym stanem zapalnym skóry, któremu towarzyszą liczne i widoczne zmiany. To właśnie ta choroba wiąże się największym obciążeniem psychicznym pacjenta ze względu na swoje nasilenie oraz widoczność zmian.

Łuszczyca najczęściej objawia się jako łuszczyca plackowata. W tym przypadku, miejsca zajęte przez chorobę może obejmować całe ciało, a w szczególności skórę głowy, kończyny oraz paznokcie. Ten rodzaj objawia się ogniskami chorobowymi potocznie nazywanymi “plackami”. Ich średnica może wynosić od kilku do kilkunastu centymetrów. Bardzo typowe są zmienne stany choroby, czyli czas zaostrzenia oraz czas remisji.

Atopowe zapalenie skóry

Zaraz po łuszczycy, atopowe zapalenie skóry znano również jako AZS, to najczęstsza choroba, która dotyka Polaków. Mówi się, że jest to w dzisiejszych czasach choroba cywilizacyjna. Do pewnego czasu, objawiała się ona jedynie u niemowlaków. W ostatnich dekadach można zauważyć, że objawy tej choroby pojawiają się w każdym wieku, a nawet może pojawić się w wieku podeszłym.

AZS posiada podłoże autoimmunologiczne. Choroba często występuje samodzielnie, ale może zdarzyć się, że osoby chorujące na nią cierpią również na różnego rodzaju alergie czy też astmę. W wielu przypadkach ludzie wiążą ją jako bezpośredni objaw alergiczny. Jest to bardzo błędne i może utrudniać w znalezieniu przyczyny atopowego zapalenia skóry i ustalenia formy leczenia.

W tym przypadku również jak przy łuszczycy można zaobserwować u chorego stany zaostrzenia i remisji, w czasie której nie ma żadnych objawów chorobowych. AZS objawia się zmianami skórnymi, które najczęściej są mocno swędzące. Choroby nie da się całkowicie wyleczyć – głównie dąży się do wyciszenia objawów.

Trądzik

Choroba ta błędnie jest kojarzona jedynie z nastolatkami. Trądzik bardzo często dotyka osoby w każdym wieku. Można zaobserwować go nawet u małych dzieci pod postacią trądziku niemowlęcego. Trądzik objawia się głównie na skórze twarzy, ponieważ ten obszar nie radzi sobie dostatecznie z nadmiarem sebum. Poza twarzą pojawia się on na skórze dekoltu oraz pleców. W tym przypadku wyleczenie całkowite jest możliwe. Bardzo ważne jest, aby poznać przyczynę tej choroby, ponieważ może pojawić się ona zarówno ze względów hormonalnych, alergicznych, jak również przez nieprawidłowości pracy wątroby czy też jelit.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl