Nauka tańca dla dzieci. Warto zacząć jak najszybciej

Aktywność taneczna to niezwykle popularna forma spędzania wolnego czasu. Regularne tańczenie jest korzystne, niezależnie od wieku. Jednak z uwagi na pewne aspekty fizyczne i psychiczne, dobrym pomysłem jest szerzenie tańca wśród dzieci. Dlatego, kiedy tylko pojawia się możliwość zapisania dziecka do szkoły tańca, na zajęcia taneczne, to warto zdecydować się na taki krok. Dobrze jest, aby dziecko rozpoczęło swoją przygodę z tańcem dość wcześnie, w wieku przedszkolnym. Zresztą najmłodsi, właśnie w trakcie różnego rodzaju zabaw w przedszkolu, bardzo chętnie uczestniczą w tańcach. Brak zahamowań, brak obawy przed krytyką, rytmika i ogromna radość z tańca. To właśnie cechuje większość przedszkolaków. Dlaczego warto zapisać dziecko do szkoły tańca? Jakie korzyści będą wynikały z regularnych kursów tanecznych?

Dlaczego warto zapisać dziecko do szkoły tańca?

Niezależnie od tego, jaki typ tańca się preferuje. Nie ma znaczenia czy tańczy się samodzielne, w domu, czy też korzysta z pomocy specjalistów ze szkoły tańca. Taniec jest gwarancją uzyskania samych korzyści. Szczególnie ma to ogromne znaczenie dla najmłodszych tancerzy. Dlaczego warto, aby dziecko rozpoczęło naukę tańca?

Taniec to znakomita zabawa. To na pewno jedno z tych zajęć dodatkowych, które gwarantuje znakomitą zabawę. Dzieci, szczególnie te młodsze, doskonale bawią się rytmem i ruchem. Tutaj doskonale widać jak działa powiedzenie przez zabawę do nauki.

Taniec źródłem harmonijnego rozwoju dzieci. Przede wszystkim należy podkreślić, że regularny taniec ma pozytywny wpływ na ogólny rozwój dziecka, co ma ogromne znaczenie w jego pierwszych latach. Harmonijny rozwój organizmu, przy czym widoczny jest wzrost sprawności motorycznej (w takich sferach jak szybkość, skoczność, gibkość, wytrzymałość). Taniec doskonale wpływa na rozwój mięśni, stawów, co przecież jest niezwykle korzystne dla zdrowia.

Taniec pomocny w rozwoju sfery emocjonalnej. Warto zapisać dziecko do szkoły tańca, gdyż regularne odwiedziny na parkiecie pomagają zwiększyć pewność siebie. Oprócz tego okazuje się, że taniec znakomicie rozwija wyobraźnię, skupienie oraz koncentrację.

Taniec uczy obowiązkowości, systematyczności i dyscypliny. Nie ulega żadnej wątpliwości, że aby osiągać sukcesy na parkiecie, stale podnosić umiejętności taneczne, należy regularnie i z dużym zapałem uczęszczać na zajęcia. Dzieci mają to do siebie, że dość szybko się nudzą, są niecierpliwe. Regularne wizyty w szkole tańca, przy natłoku innych zajęć, wymagają wprowadzenia pewnych rygorów w życiu, samodyscypliny.

Taniec uczy pracy zespołowej. Wiele rodzajów tańca, szkół tańca wymaga od uczniów pracy zespołowej. Tylko w ten sposób można osiągać sukcesy, regularnie podnosić swoje umiejętności. Tym samym od małego, nasze dziecko może wyrabiać w sobie umiejętność pracy zespołowej.

Taniec doskonały na spożytkowanie nadmiaru energii u najmłodszych. Nie trzeba nikogo przekonywać, że taniec jest znakomity do tego, aby dzieci wyzwalały z siebie nadmiar posiadanej energii.

Kiedy najlepiej zapisać dziecko do szkoły tańca?

Chcąc, aby dziecko regularnie oddawało się tanecznej pasji, najlepiej jest zapisać je do konkretnej szkoły tańca. Kiedy warto to zrobić? Ile dziecko powinno mieć lat, by mieć pewność, że warto skorzystać z nauki tańca?

Nie istnieją żadne zasady, teorie związane z tym, jaki wiek dziecka jest idealny do rozpoczęcia regularnej nauki tańca. Zaleca się jednak, w miarę możliwości, aby naukę rozpoczynać w wieku 4 lat. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko rozpoczynające naukę tańca było starsze. W końcu na naukę nigdy nie jest za późno, a z uwagi na liczne korzyści wynikające z tańca (o czym powyżej), warto, aby dziecko spróbowało swoich sił na parkiecie.

Czy warto od razu zdecydować się na konkretny rodzaj tańca?

Szkoły tańca proponują naukę najróżniejszych stylów tanecznych. Czy na początku należy od razu wybrać dziecku konkretny typ tańca?

Wybierając dla dziecka styl, rodzaj tańca, nie należy od samego początku zmuszać go do czegoś konkretnego. Nie jest to na pewno dobra droga, a szczególnie kiedy dziecko ma dopiero 4 czy 5 lat. Na początku dobrze jest zaproponować zajęcia ogólne, a dopiero w sytuacji, kiedy złapie bakcyla, samo może sugerować, w którym kierunku chce pójść. Na takich zajęciach ogólnych, ogromną pomocą służą nauczyciele, instruktorzy, którzy doskonale wiedzą, na co stać konkretne dziecko, w czym czuje się znakomicie. Ich wiedza, spostrzeżenia, pozwolą prawidłowo pokierować dziecko na dalszej drodze w świecie tańca.

Nic na siłę, czyli rola rodziców w świecie tańca ich dzieci

Ogromną rolę w pasji tanecznej dziecka odgrywają rodzice. Co powinni robić dla swojego dziecka, a czego koniecznie unikać, kiedy mowa o nauce tańca?

Najbardziej istotne jest to, aby nie robić niczego na siłę, nie zmuszać dziecka do chodzenia na naukę tańca. Jakiekolwiek spełnianie ambicji rodziców przez dzieci, jest czymś, co może wyrządzić im krzywdę. Przecież taniec jest i ma być doskonałą zabawą. Najważniejszą rolą każdego rodzica, którego dziecko zaczyna naukę tańca, jest wspieranie w nowej pasji. Wsparcie, którego jednak nie wolno mylić ze zbyt silną motywacją. Rodzice dodatkowo muszą pamiętać o tym, że dowożenie i odbieranie dzieci ze szkoły tańca zajmuje sporo czasu. Trzeba zatem zarezerwować sobie trochę wolnego czasu każdego tygodnia.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem: http://www.taniec.lodz.pl/