Nawet się nie spodziewasz, że za to możesz dostać mandat.

Każdy już wie, że zbyt szybka jazda w terenie zabudowanym może skończyć się wysokim mandatem i utratą prawa jazdy na minimum trzy miesiące. Obok przekroczenia dozwolonej prędkości czy jazdy na podwójnym gazie do typowych mandatów należą te za wymuszenie pierwszeństwa na drodze czy nieustąpienie pieszemu będącemu na pasach. Są jednak też takie zachowania, o których mało kto wie, że są wykroczeniami i możemy zostać za nie ukarani.

Mało znanych przewinień, za które można dostać mandat jest naprawdę dużo. Poniżej zostanie zaprezentowane kilka z nich – głównie te najbardziej zaskakujące.

O tym, że przekraczanie dozwolonej prędkość się nie opłaca nie trzeba przypominać żadnemu kierowcy. Jednak o tym, że za jazdę w iście ślimaczym tempie można otrzymać mandat warto powiedzieć. Zbyt wolna jazda może zostać uznana przez funkcjonariuszy drogówki za utrudnianie innym użytkownikom korzystania z drogi. Za takie przewinienie taryfikator przewiduje mandat w wysokości od 50 do 200 złotych oraz 2 punkt karne.

150 złotych mandatu otrzyma kierowca motocykla czy motoroweru, który przewoził będzie jako pasażera osobę nietrzeźwą, po użyciu alkoholu lub innego środka o podobnym działaniu. Nie ma znaczenia czy taki pasażer będzie posiadał kas i inne zabezpieczenia. Warto przypomnieć o tym, że takie wykroczenie istnieje, ponieważ mogą o nim nie widzieć kierowcy z kat. B, którzy od 2014 roku mogą jeździć motocyklami z silnikiem o maksymalnej pojemności 125 cm sześciennych.

Irytujące jest, gdy na ulicy jednokierunkowej kierowca przed nami sygnalizuje chęć skrętu w lewo a swój pojazd ustawił na samym środku jezdni. Takie zachowanie sprawia, że wszyscy ci, którzy na przykład chcieliby jechać w prawo lub prosto muszą stać i czekać. Uwaga kierowcy, którym zdarza się takie tarasowanie ulicy złym ustawieniem auta przed skrętem – grozi wam mandat w wysokości 150 złotych.

Nikomu nie trzeba przypominać o uprzywilejowanej pozycji autobusu czy trolejbusu w terenie zabudowanym i konieczności umożliwienia tym pojazdom włączenia się do ruchu. Warto jednak wiedzieć o szczególnych uprawnieniach autobusów szkolnych. Niezależnie od tego czy znajdujemy się w terenie zabudowanym czy poza nim, zawsze mamy obowiązek zmniejszyć prędkość bądź zatrzymać się żeby umożliwić autobusowi szkolnemu wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, gdy jego kierowca sygnalizuje taki zamiar. Na kierowców nierespektujących szczególnych uprawnień autobusów szkolnych czeka mandat w wysokości 200 złotych.

Dla tych, którzy często przejeżdżają przez tunele pomocna może okazać się informacja o konieczności zachowania minimum 5 metrowego odstępu od poprzedzającego pojazdu w razie zatrzymania się w tunelu. Posiadanie takiej wiedzy może zaoszczędzić 100 złotych na mandacie, który można otrzymać za takie przewinienie.

Nigdy nie parkuj samochodu na ścieżce rowerowej. Choć ścieżki te najczęściej umiejscowione są przy chodnikach, to nie oznacza to jednak, że obowiązują względem nich takie same przepisy. Na chodniku możemy zostawić samochód , o ile jeszcze 1,5 m będzie wolne. Takiej możliwości nie ma na ścieżkach rowerowych. Za złamanie bezwzględnego zakazu parkowania na owych ścieżkach grozi mandat w wysokości 100 złotych.

Mandatem karnym w wysokości nawet do 300 złotych mogą zostać ukarani kierujący w terenie zabudowanym pojazdami, które emitują zbyt duży hałas albo za dużo spalin. Chociaż nie wolno korzystać z pojazdów w sposób powodujący uciążliwości, to jednak w żadnym miejscu nie określono, od jakiego poziomu emisji hałasu czy spalin rozpoczyna się owa uciążliwość karana mandatem. Ten przepis uderza nie tylko w kierowców samochodów osobowych, ale także motocyklistów, których maszyny mają wyjątkowo głośny wydech.

Artykuł przygotował oddział Celauto w Koszalinie: celauto.pl/skup-samochodow-koszalin