Nowa siedziba przekazana Muzeum Pamięci Sybiru

W poniedziałek, 9 grudnia, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał klucze do nowej siedziby dyrektorowi Muzeum Pamięci Sybiru Wojciechowi Śleszyńskiemu. Zakończyły się prace budowlane, nadszedł czas na tworzenie stałej ekspozycji.  

Budowa nowej siedziby muzeum przy ul. Węglowej 1 to inwestycja polegająca na przebudowie dawnego magazynu wojskowego i budowie części techniczno-administracyjnej. Magazyn o powierzchni ponad 3 tys. m2 został przygotowany na potrzeby ekspozycji. Natomiast nowo wybudowane zaplecze muzeum zajmuje prawie 2,4 tys. m2.

– Z satysfakcją i dumą przekazuję dziś klucze do nowej siedziby muzeum. Przed nami ostatni etap przed otwarciem placówki – budowa wystawy. Już niedługo mieszkańcy i turyści będą mogli odwiedzić to miejsce i poznać historię Polaków deportowanych w głąb Rosji – powiedział  Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Inwestycja została zrealizowana miesiąc przed zakładanym terminem – w niecałe 18 miesięcy. Koszt tego etapu tworzenia Muzeum Pamięci Sybiru wyniósł 37,5 mln zł.

– Białystok otrzymał dziś jeden z ładniejszych budynków w mieście. Przed nami budowa jego serca – wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru, nad przygotowaniem której intensywnie pracujemy. Stworzymy tu przestrzeń pamięci, będziemy snuć opowieść o polskich rodzinach żyjących w bardzo trudnych warunkach, z dala od ojczyzny – dodał Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Prace nad tworzeniem ekspozycji rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu, a zakończą w 2021 roku. Planowany koszt tego etapu to prawie 11 mln zł, w tym prawie 6,8 mln zł z funduszy europejskich. Nad stroną merytoryczną wystawy od wielu miesięcy pracuje sztab specjalistów, pracowników muzeum. Według założeń historia deportacji Polaków na Sybir zajmie powierzchnię 2 tys. m2 i zostanie podzielona na trzy segmenty tematyczne. Wszystkie opowieści zbudują wspólną historię o ludziach, którym przyszło żyć na Sybirze, z dala od ojczyzny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agnieszka Błachowska (UMwB)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.