Ogród dla dzieci, czyli przydomowy plac zabaw

Dzieciństwo nierozerwalnie wiąże się z zabawą, która nie tylko służy czystej rozrywce, ale i nauce. Najlepiej jak dzieci bawią się aktywnie, na świeżym powietrzu, a świetnym sposobem, żeby je do tego zachęcić, jest wybudowanie przydomowego placu zabaw. Planujemy taki stworzyć we własnym ogrodzie? Jeśli tak, to czy wiemy jak się przygotować?

 

Place zabaw – dawniej i dziś

Dawniej nie trzeba było dzieci zachęcać do tego, aby spędzały większość czasu na podwórku. Było wręcz odwrotnie – ciężko je było zatrzymać w domu, a jak już musiały zostać (na przykład za karę), traktowały to jako największą tragedię. Dzisiaj wyobraźnią starszych, jak i młodszych dzieci rządzą komputery, internet i gry, więc niekiedy potrafią spędzić cały dzień w czterech ścianach. Nie dopuśćmy do tego, szczególnie w czasie wiosennych i letnich dni, gdy piękna pogoda zachęca do szaleństw na świeżym powietrzu. Pomysłowy, dopasowany do wieku naszych pociech plac zabaw, będzie doskonałą zachętą do wyściubienia nosa na zewnątrz!


Fot. plac zabaw, wieża Carol firmy Fungoo z ogrodosfera.pl

Na początek wybierzmy miejsce

Odpowiednia lokalizacja placu zabaw jest bardzo ważna. Najlepiej jak będzie to zacienione, oddalone od zbiorników wodnych miejsce. W pobliżu nie powinno być też trujących roślin, ozdobnych skalniaków czy elementów różnych instalacji, które mogłyby zagrozić naszym rozbrykanym maluchom.

Lepiej, jak powierzchnia, na której powstanie plac nie miała zbyt dużego spadu. Oczywiście – odpowiednia odległości od ulicy to podstawa. Jeśli to nie możliwe (bo nasz ogród nie jest duży, a na dodatek w pobliżu ulicy), postarajmy się go jak najlepiej ogrodzić. Dobrze też, jak miejsce zabaw jest widoczne dla rodziców, aby można było kontrolować harce pociech.

W jakie podłoże zainwestować?

Nim przejdziemy do wyboru atrakcji, najpierw pomyślmy o nawierzchni. Wiele osób nie zastanawia się nad tym, zostawiając w tym miejscu trawę. To faktycznie najtańsza opcja, ale ma wiele wad. Przede wszystkim szybko zostanie zniszczona przez dzieci, nie jest też zbyt bezpieczna, przez co kolana, łokcie, a co gorsza – głowy naszych maluchów mogą zostać mocno poobijane.

Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z naturalnej zielonej nawierzchni. Warto zostawić trochę trawy, a w bardziej newralgicznych miejscach zdecydować się na syntetyczny materiał – piankę amortyzacyjną lub płyty gumowe. Odporne na ścieranie i czynniki atmosferyczne, łatwe w czyszczeniu, a co najważniejsze – chronią dzieci przed większymi uszkodzeniami ciała.


Fot. Domek ogrodowy dla dzieci Jurek z ogrodosfera.pl

Jakie aktywności przewidujemy?

To zależy od wieku naszego dziecka. I tak:

  • Dla najmłodszych (do 3 lat) zaplanujmy zabawy konstrukcyjne i odgrywanie ról. Maluchy lubią małe teatrzyki czy ogrodowe puzzle, a dodatkowo sprawdzą się takie konstrukcje, jak niezawodna piaskownica, domek z drewna i niskie, bezpieczne huśtawki;
  • Przedszkolaki (4-5 lat) są rozbrykane, dużo biegają, skaczą i…ryzykują. Zapewnijmy więc urządzenia ruchome, czyli huśtawki, kiwaki czy małe ścianki wspinaczkowe. Muszą one jednak być maksymalnie bezpieczne, aby nasz maluch w swoim niepohamowanym pędzie zabawy nie zrobił sobie krzywdy;
  • Dziecko, które chodzi już do szkoły, ma inne zainteresowania. Chłopców najbardziej interesują gry zespołowe, można więc pomyśleć o niewielkim boisku do grania w piłkę. Dla dziewczynek zaś liczą się miejsca, w których można bawić się z koleżankami, gdzie panuje dużo prywatności, np. domki z drewna.


Fot. plac zabaw Pinokio z ogrodosfera.pl

Jeszcze kilka słów o bezpieczeństwie

W wielu fragmentach tekstu wspominaliśmy o bezpieczeństwie, które jest najważniejsze – ważniejsze od miejsca placu zabaw, jego nawierzchni czy znajdujących się tam zabawek. Wszystko musi być wykonane stabilne, powinno cechować się wytrzymałością. Platformy czy domki, które znajdują się na pewnej wysokości (powyżej 0,5 metra), muszą mieć zabezpieczenia, jak balustrady. Tak samo ważne są poręcze przy schodkach. Wszystkie zabawki muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, także w zakresie użytych do ich pomalowania, farb oraz impregnatów.

Pamiętając o tym, mamy pewność, że stworzymy nie tylko piękny, atrakcyjny, ale i w pełni bezpieczny przydomowy plac zabaw.

Poniżej film instruktażowy (Ogrodosfera.pl) dotyczący montażu placu zabaw Jungle Gym: