Ogród dla początkujących – 7 trików ułatwiających pracę

 Marzysz o pięknym ogrodzie, ale jesteś zupełnym nowicjuszem w tym temacie? Kochasz warzywa, owoce i kwiaty ale obawiasz się, że nie doczekasz się plonów? Widząc narzędzia, których nie potrafisz nawet nazwać boisz się, że nie podołasz? Pamiętaj, że ogrodnictwo ma być przede wszystkim relaksem, nie mordęgą. Z naszymi trikami wszystko okaże się prostsze, niż myślisz.

 

  1. Przygotuj ziemię jesienią

    Co roku przekop grządki na głębokość szpadla, zostawiając na nich duże bryły ziemi. Nie przejmuj się rozbijaniem grud motyką ani grabieniem. Przez zimę pod wpływem zamarzającej i rozmarzającej wody, bryły same się rozlecą, a ziemia będzie pulchna i gotowa na nowy sezon.

  2. Nie daj się chwastom

    Przed posadzeniem roślin ozdobnych na rabatach i warzyw na grządkach, przykryj ziemię czarną agrowłókniną lub agrotkaniną, mocując ją specjalnymi szpilkami. Zrób nacięcia w miejscach, w których sadzisz rośliny. Tym sposobem uniemożliwisz wzrost chwastom i unikniesz pielenia. Dodatkowo na rabatach możesz rozsypać korę, lub drobne kamienie dla lepszego efektu wizualnego.

  3. Strzeż się zimnych ogrodników

    Wszyscy naokoło mają już w kwietniu kiełkujące warzywa, a Ty jeszcze nawet nie zdecydowałeś, jakie nasiona kupić? Nie szkodzi! W połowie maja w całej Europie notuje się kilkudniowe znaczne ochłodzenia, nazywane żartobliwie zimnymi ogrodnikami. Nie raz przemrożone w tych dniach rośliny padają. Wysiewaj nasiona i sadz sadzonki w gruncie w drugiej połowie maja, a unikniesz zawodu.

  4. Pokochaj dżdżownice

    Dżdżownica w ogrodzie to Twój najlepszy przyjaciel! Spulchniając ziemię na grządkach, na rabatach czy pod krzewami umożliwia lepsze krążenie ziemi i składników odżywczych w glebie, zapewnia więc lepsze plony. Jeśli masz za mało dżdżownic w ogrodzie, z powodzeniem możesz kupić je z hodowli.

  5. Nie pracuj na siłę

    Na wszystko jest odpowiednia pora. Masz zaplanowane dwa dni pielenia, ale od tygodnia nie padało? Poczekaj. Po letnim deszczu ziemia zrobi się bardziej miękka i usuniesz niechcianych gości bez ryzyka, że korzenie zostaną głęboko w gruncie a przez to chwast się rozmnoży.

  6. Zastawiaj pułapki!

    Mowa o ekologicznych pułapkach na szkodniki drzew owocowych. Klejące kartoniki zawieszone na gałęzi jabłoni czy gruszy wabią do siebie dorosłe osobniki, odciągając ich uwagę od owoców. Koniec z robaczywymi jabłkami.

  7. Zaproś owady do współpracy

    Świetnym pomysłem jest umieszczanie w ogrodzie domków dla owadów zapylających, między innymi pszczół murarek. To zupełnie niegroźne i nienachalne towarzystwo, które w podziękowaniu za miejsce do zamieszkania odwdzięczy się nam dbaniem o zapylanie roślin.

    A przede wszystkim, baw się i projektuj. Urządzanie ogrodu to nie wyścigi i nie musisz być w tym zawsze pierwszy. Dopasuj swoje tempo pracy do pogody i do własnego samopoczucia, a praca stanie się przyjemnym relaksem, z dodatkowymi profitami w postaci obfitych plonów.

Autor artykułu:
Sklep Dla Ogrodu – internetowy sklep ogrodniczy oferujący bogatą gamę produktów do pielęgnacji i uprawy roślin, akcesoria ogrodnicze, produkty ekologiczne. Twój Sklep Ogrodniczy!