Polacy coraz bardziej zainteresowani inwestowaniem oszczędności

Programy społeczne i wzmożona edukacja na temat struktur rynku finansowego sprawiły, że Polacy nie tylko coraz chętniej oszczędzają, ale starają się również inwestować nadwyżki pieniędzy. Wreszcie mamy świadomość konieczności generowania kapitału, który pozwoli nam ze spokojem myśleć o przyszłości. Oszczędności posiada połowa Polaków, a prawie 40% z nas stara się pieniądze pomnażać.

Inwestycje bezpieczne

Coraz chętniej inwestujemy w nieruchomości. Czy wiesz, że wzrost takiej inwestycji na rynku warszawskim to jakieś 3-4%? Patrząc na średnią wartość przeciętnego mieszkania w stolicy, przyznasz, że w długim okresie zysk jest spory.

Oprócz inwestowania w nieruchomości nadal popularne są konta oszczędnościowe oraz lokaty w banku. Te instrumenty są w pełni bezpieczne i nie wiążą się z najmniejszym ryzykiem utraty choćby części wniesionego kapitału. I chociaż zysk nie jest może w ich przypadku największy, to Polacy doceniają fakt, iż jest gwarantowany.

Agresywne inwestowanie w fundusze inwestycyjne

Musisz wiedzieć, że w fundusze inwestycyjne inwestuje blisko 2 miliony Polaków. To dobry wynik, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że tylko połowa z nas w ogóle ma jakiekolwiek oszczędności. Fundusze inwestycyjne zaliczają się do agresywnych form inwestycyjnych dlatego, że wiążą się z ryzykiem utraty części, a nawet całości wniesionego kapitału. Polacy coraz bardziej się do nich przekonują, bo chcą zarabiać jak najwięcej.

Potrafimy zresztą minimalizować ryzyko inwestycyjne. Nabywamy na przykład jednostki uczestnictwa w różnych funduszach. Przeznaczamy na inwestowanie tylko 70% oszczędności. Co więcej, zakładamy cały portfel inwestycyjny we współpracy z profesjonalnymi doradcami. Interesują nas przede wszystkim fundusze inwestycyjne długoterminowe. To sprawia, że mamy czas na odpowiednią reakcję podczas kryzysu.

Mamy coraz większe zaufanie do banków

To prawda. Czasy, w których oszczędności lądowały do domowej skarbonki, już dawno minęły. Dzisiaj pieniądze trzymamy w bankach i dzięki tym instytucjom możemy również pomnażać swoje oszczędności. Dajemy im szansę generowania dodatkowego zysku. Jeśli trzymalibyśmy je formie gotówki, nie byłoby mowy o jakimkolwiek inwestowaniu.

To zresztą banki oferują szereg instrumentów inwestycyjnych. Do wyboru mamy bezpieczne lokaty, konta oszczędnościowe albo instrumenty połączone, takie jak lokata z funduszem inwestycyjnym. Okazuje się również, że większe zaufanie mamy do banków, w których już nabyliśmy jakiś produkt. Sama instytucja nierzadko nagradza nas za lojalność lepszymi warunkami inwestowania. Dzięki temu zarabiamy więcej.

Coraz więcej oszczędności

Możemy inwestować nadwyżki pieniędzy, bo w końcu mamy okazję w ogóle generować oszczędności. Zarabiający Polak może sobie pozwolić na miesięczne oszczędności o wartości około 250 złotych. Niestety większość z nas tyle nie odkłada. Przeważnie odkładamy kapitał w wysokości około 100 złotych każdego miesiąca. Cieszyć może jednak fakt, że wreszcie stać nas na jakiekolwiek „zaskórniaki”.