Rodzicu, zadbaj o bezpieczną jazdę swojego dziecka!

Prawda jest taka, że decydując się na dziecko, musimy się liczyć z wieloma, różnego rodzaju kosztami – pieluchy, odpowiednie jedzenie, zabawki, potem książki i zajęcia pozalekcyjne, a do tego ubrania wymieniane w tempie ekspresowym. Jeżeli mamy samochód, do tej wyliczanki należy także włączyć zakup fotelika, a będąc bardziej dokładnym – kilku.

Dlaczego fotelik jest tak ważny?

Fotelik samochodowy ma uchronić naszą pociechę przed niebezpieczeństwem związanym z ewentualnym wypadkiem, stłuczką czy chociażby ostrzejszym hamowaniem. Dziecko jest za małe, aby móc je zapinać zamontowanymi w samochodzie pasami bezpieczeństwa. Foteliki dla starszych dzieci mają możliwość zdemontowania oparcia – pozostanie wtedy sama baza podwyższająca. Wówczas można bez przeszkód zapiąć dziecko pasami samochodowymi. Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jako rodzica jest dopilnowanie, by dziecko podróżowało w foteliku do czasu, kiedy nie przekroczy 150 centymetrów wzrostu.

Czym należy się kierować przy wyborze fotelika samochodowego?

„Niezwykle istotną kwestią jest dostosowanie fotelika do wagi oraz wzrostu dziecka. Wiek nie jest już tak ważny, ponieważ każde dziecko rozwija się w innym tempie i nie byłby to po prostu dobry wyznacznik” – wyjaśnia ekspert z Honda Plaza. Do wyboru mamy wiele rodzajów fotelików, które są dostosowane do różnych grup wagowych. Niemowlęta – a więc dzieci w przedziale wagowym od 0 do 13 kilogramów (czyli do ok. 15 miesiąca życia) – powinny być przewożone w specjalnych fotelikach, które montuje się tyłem do kierunku jazdy. Takie ustawienie jest niezwykle istotne – niemowlę nie posiada jeszcze na tyle mocnych kręgów szyjnych, by być w stanie przeciwstawić się działaniu siły uderzeniowej. Należy także pamiętać, że gdy nasz samochód posiada aktywną poduszkę powietrzną, nie możemy umieszczać fotelika na przednim siedzeniu. Wraz z rozwojem i wzrostem dziecka należy wymienić fotelik, kierując się w dalszym ciągu wagą i wzrostem naszej pociechy. W zależności od producenta mamy do wyboru rozmaite przedziały wagowe fotelików; najpopularniejsze z nich (prócz wspomnianego już 0-13 kilogramów) to: 9-18 kilogramów (które możemy montować zarówno przodem, jak i tyłem), 9-36 kilogramów oraz 15-36 kilogramów. Foteliki dla starszych dzieci montuje się już tylko i wyłącznie przodem do kierunku jazdy.

Przy wyborze fotelika podstawowym wyznacznikiem nie powinna być jego cena. Owszem, nie jest to najtańszy wydatek, ale nie wymaga też tak częstej wymiany jak np. ubrania. Przed zakupem sprawdź w Internecie testy zderzeniowe fotelików (tzw. crash tests), które są przeprowadzane przez niezależne instytuty. Im większą dostaną ocenę, tym – oczywiście – lepiej.

Przed zakupem warto także przymierzyć wybrany przez nas model fotelika do samochodu, którym jeździmy. Pojazd pojazdowi nierówny i może się zdarzyć, że zakupiony przez nas produkt nie będzie stabilnie utrzymywał się w naszym aucie, co w znacznym stopniu zmniejszy bezpieczeństwo przewożonego w nim dziecka.

Sytuacje, w których sam pas bezpieczeństwa będzie wystarczający

Jeżeli nasze dziecko ma co najmniej 135 centymetrów wzrostu i ze względu na swoją masę nie mieści się w foteliku lub innym podtrzymującym urządzeniu, polskie prawo zezwala wówczas na zapięcie go jedynie pasami. Jeżeli posiadamy trójkę dzieci i na tylnych siedzeniach naszego auta nie mieszczą się trzy foteliki, dopuszczalne jest, by co najmniej trzyletni maluch był zapięty pasami bezpieczeństwa.