Rozszerzenie diety niemowląt – zupki po 4. miesiącu

Chociaż karmienie piersią tworzy niezwykłą więź między matką a dzieckiem, w pewnym momencie maluch zaczyna interesować się tym, co jedzą starsi i daje znaki, że jest gotowy na spróbowanie czegoś innego niż mleko mamy lub mleko zastępcze.

zupki po 4 miesiącuZazwyczaj po skończeniu 4 miesiąca życia mamy mogą w końcu rozpocząć urozmaicanie diety niemowlęcia. Warto wtedy kierować się schematem żywienia zaaprobowanym przez specjalistów. Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci podaje, że w piątym miesiącu życia dziecka można zacząć podawać mu zmiksowane na gładko przeciery z warzyw i owoców, a także niewielkie ilości mięsa.

Ze względu na niewykształcony układ pokarmowy dziecka pierwsze zupki po 4 miesiącu życia powinny być podawane w niewielkich ilościach, by stopniowo (w dalszych miesiącach) stać się oddzielnymi, wartościowymi posiłkami. Pediatra lub odpowiednie tabele żywienia pomogą mamie w uporządkowaniu informacji na temat prawidłowego rozszerzenia diety.

Niezwykle istotne jest, by składniki, jakimi karmimy nasze niemowlęta, były wysokiej jakości. W dzisiejszych czasach nasze jedzenie jest niestety często wysoko przetworzone i konserwowane chemią. Układ pokarmowy małego dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z taką żywnością i może zareagować alergiami i nietolerancją pokarmową. Dlatego musimy zwracać uwagę na źródło, z jakiego pochodzą warzywa i mięso, których chcemy użyć do przygotowania pierwszych dań dla niemowlęcia. Najlepsze będą certyfikowani dostawcy i małe, ekologiczne gospodarstwa rolne.

Jeśli nie mamy dostępu do dobrej jakości produktów spożywczych, dobrym rozwiązaniem będą gotowe zupki po 4 miesiącu. Przygotowane przy współpracy ze specjalistami, zawierają dobrej jakości warzywa i mięso skomponowane w odpowiednich proporcjach i świetnie urozmaicone. Czasami w warunkach domowych ciężko przygotować ciekawe kompozycje składników, które posmakują maluchowi. Natomiast gotowe zupki zawierają delikatne dla dzieci mięso: cielęcinę, królika, indyka i kurczaka, które w towarzystwie przebadanych pod kątem jakości warzyw z pewnością przypadną do gustu małym smakoszom.

W parze z wysoką klasą użytych produktów idą także inne udogodnienia. Specjalne oznaczenia na słoiczkach pozwalają na łatwy dobór zupki do wieku dziecka, a same ich opakowanie jest także bardzo wygodne przy podróżach i wycieczkach.