Twoje własne, oryginalne wino czerwone – co musisz kupić by przyrządzić je w domu?

Wino czerwone jest podstawowym produktem, który towarzyszy w diecie naszym południowoeuropejskim sąsiadom. Mówi się, że umiarkowane picie czerwonego wina potrafi wydłużyć życie człowieka nawet o 2 lata. Czy wiesz, że wino usprawnia trawienie, posiada cenne polifenole i witaminy, jak również ma działanie antybakteryjne i wspomaga pracę nerek? Dobrze jest mieć oryginalne czerwone wino w swoim domu. Jak je wyprodukować? Oto kilka wskazówek.

 

Domowe wino czerwone – duma dobrego gospodarza

Choć od eleganckiego gospodarza wymaga się, by w jego piwniczce nie brakło klasycznych win ze znanych szczepów, to prawdziwą przyjemnością jest możliwość poczęstowania biesiadników swoim własnym wyrobem. Dodatkowej oprawy całej degustacji dodają piękne kieliszki i oczywiście fakt, że polecane wino zrobione jest z owoców rosnących w naszym przydomowym sadzie. Wszystko ekologicznie, zdrowo, z pasją i otoczką, która z całą pewnością zachwyci każdego naszego gościa.

A zatem wiemy już ile frajdy daje samodzielna produkcja czerwonego wina. Czas zabrać się do pracy. Czego potrzebujesz? Przede wszystkim cierpliwości, bo proces fermentacji jest żmudny. Przyda się oczywiście gąsior, czyli szklane naczynie z wąską szyjką. Niezbędnik winiarza to także specjalna rurka fermentacyjna oraz korek do gąsiora. Wszystkie te akcesoria można nabyć w sklepie z winem lub w sklepie z alkoholem online. Zwłaszcza w tych drugich możemy liczyć na duży wybór rozmiarów balonów do wina.

Asortyment do produkcji wina w domowych warunkach

Posiadasz już naczynie i wiesz jak je odpowiednio zamknąć. Kolejnym krokiem będzie wyposażenie się w drożdże, które usprawnią proces fermentacji. Często spotykane u amatorów wina czerwonego własnej produkcji są zestawy pomiarowe. To ciekawy dodatek, ale bardziej traktowany jako bajer, niż niezbędnik – zmierzysz w ten sposób kwasowość, zawartość alkoholu,cukru czy temperaturę swojego autorskiego wina czerwonego.

Gdy już nadejdzie wiekopomna chwila i domowe wino czerwone będzie gotowe, przyda się kilka dodatkowych rzeczy. Już na starcie zakup specjalnie przeznaczone do tego wężyki do odciągania wina. Muszą być czyste, więc polecamy zakupić nowe wężyki i przeznaczyć je w przyszłości tylko na ten cel. Musisz mieć także butelki do przechowywania wina czerwonego swojej produkcji – skorzystaj z tych, które uzbierałeś w przeszłości (pamiętaj o bardzo dokładnym myciu). W sklepie z winami możesz czasem zamówić specjalne butelki do własnej produkcji wina. Wydrukuj oryginalną etykietę – zaskocz gości, podaruj butelkę oryginalnego wina w prezencie!

W celu wyklarowania wina domowego przydają się specjalne filtry do moszczu. Dzięki nim trunek będzie przejrzysty i niczym nie będzie wyróżniał się w kieliszku od wina, które kupiłbyś w sklepie z alkoholami. Nie zaszkodzi też znaleźć w kuchni lejek. No, to chyba już wszystko, co musisz kupić, by zabrać się za produkcję domowego wina czerwonego. Powodzenia!