Ukryte niebezpieczeństwo. Wirus HSV.

Wiele kobiet na świecie zmaga się z problemem opryszczki, którą bardzo łatwo można się zarazić. Choroba ta wywoływana jest dwoma typami wirusów HSV-1, powodujący zmiany na skórze w obrębie warg. Można się nim zarazić przez ślinę. Druga odmiana, zwana HSV-2, jest o wiele poważniejszym problemem. Dotyczy głównie osób, które są aktywne seksualnie. Wirus atakuje narządy płciowe, co jest nieprzyjemne w skutkach. Okazuje się również bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

Opryszczka narządów płciowych u kobiet – objawy

Wirus opryszczki narządów płciowych jest w 95% wywoływany przez HSV-2. Pierwsze zauważalne objawy dają o sobie znać przez dokuczliwe swędzenie, pieczenie i ból w okolicach intymnych. Następnie pojawiają się zaczerwienienia, owrzodzenia, a później wypełnione płynem pęcherzyki, które zaczynają pękać po kilku dniach. Zmiany te występują na wargach sromowych, pochwie, łechtaczce czy też szyjce macicy. Czasem też opryszczka atakuje okolice odbytnicy oraz pośladki lub uda. Wirusowi towarzyszy niekiedy również gorączka, opuchnięcie węzłów chłonnych oraz inne miejscowe bóle.

 Wirus HSV jest szczególnie niebezpieczny dla niemowlęcia, które zaraziło się podczas porodu. Dziecko może przyjść na świat z zainfekowaną skórą, oczami i jamą ustną, a nawet ośrodkowym układem nerwowym.

Kobiety, które zaraziły się w trzecim trymestrze ciąży, powinny dla dobra dziecka zdecydować się na cesarskie cięcie. Zabieg ten zmniejszy bowiem ryzyko zakażenia noworodka.

 Jak walczyć z opryszczką?

Każda kobieta, która zauważy na swoim ciele niepokojące zmiany, które mogą sugerować zarażenie wirusem opryszczki, powinna jak najprędzej udać się do lekarza. Dotyczy to w szczególności pań, spodziewających się dziecka. Szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia zminimalizują ryzyko groźnych powikłań.

Warto wiedzieć, że owrzodzenia i reszta objawów może ustąpić po kilku tygodniach, jednak wirus wciąż pozostaje w organizmie „w trybie uśpienia”. Często dochodzi do jego nawrotów, zwykle po upływie kilku miesięcy. Im bardziej dokuczliwy był pierwszy raz ujawnienia się choroby, tym bardziej prawdopodobne jest to, że powróci. Kolejne przebudzenia opryszczki zazwyczaj są łagodniejsze i trwają od trzech do dwóch tygodni. Nawrotom często sprzyja stres, osłabienie organizmu, ciąża czy uszkodzenia skóry.

Niestety, nie istnieje skuteczny lek na opryszczkę – można jedynie łagodzić jej objawy. Doświadczeni lekarze oferują swym pacjentom środki przeciwwirusowe zarówno do użytku zewnętrznego, jak i doustnego. Im szybciej się je przyjmie, tym łatwiej będzie uporać się z objawami choroby.

By załagodzić dolegliwości opryszczki u kobiet poleca się noszenie przewiewnej bielizny, wykonywanie okładów na zainfekowane miejsca, a także stosowanie paracetamolu. Pomocny okazuje się również żel z aloesu oraz, przede wszystkim, dbanie o higienę. Ważne jest również przyjmowanie produktów, bogatych w witaminę B i cynk.

Należy koniecznie pamiętać, by w czasie występowania objawów opryszczki wystrzegać się kontaktów seksualnych z mężczyznami. Nie można się też się łudzić, że prezerwatywa skutecznie zabezpieczy partnera przed zakażeniem.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem portaldermatologiczny.pl który specjalizuje się w tematyce dermatologii i chorób skóry.

Źródła:

-http://drmalek.pl/arts/choroby-weneryczne-u-kobiet/

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych

http://zabiegiestetyczne.net.pl