Wakacyjne dylematy – gdzie wysłać dziecko?


fot. pexels

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, podczas których zazwyczaj planujemy jakiś wspólny rodzinny odpoczynek. Jednak twój urlop od pracy trwa dwa, maksymalnie trzy tygodnie. Co zrobić z dzieckiem w wieku szkolnym przez resztę wakacji, kiedy ty musisz już pracować?

W takiej sytuacji warto rozważyć wysłanie dziecka na zorganizowane wakacje. Co wchodzi w grę?

Półkolonie

Wiele instytucji kulturalnych organizuje tzw. półkolonie. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy wolisz, by dziecko pozostało z tobą w domu, ale na czas twojej pracy miało opiekę i ciekawe zajęcia. Zazwyczaj takie półkolonie obywają się np. w osiedlowym domu kultury.

Od godzin rannych do popołudniowych dzieci mają tam zapewnione atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Animatorzy przygotowują ciekawe zajęcia, dzieci grają w gry, uprawiają sport, wychodzą na basen czy do kina. Często takie półkolonie są tematyczne, np. taneczne, plastyczne, żeglarskie czy informatyczne. Takie zajęcia to nie tylko dobra zabawa, ale pewność, że dziecko jest pod opieką doświadczonych osób i rozwija swoje zainteresowania.

Najczęściej na takich półkoloniach istnieje opcja wykupienia wyżywienia, co dodatkowo odciąża cię organizacyjnie. Jeśli nie masz możliwości odprowadzenia dziecka przed pracą na takie półkolonie i zabrania go do domu po pracy, poproś o pomoc babcię, ciocię czy zaprzyjaźnioną sąsiadkę. Na pewno uda się to jakoś zorganizować. Koszt półkolonii jest różny w zależności od czasu ich trwania i dostępnych atrakcji oraz wyżywienia. Szacunkowo kosztują od kilkudziesięciu złotych za godzinę do kilkuset za dwa tygodnie lub miesiąc.

Kolonie i obozy sportowe

Jeśli dysponujesz większymi pieniędzmi, warto zastanowić się nad wysłaniem dziecka na zorganizowane kolonie wyjazdowe. Góry, morze, jeziora czy inne atrakcyjne turystycznie kierunki to świetne sposób na ciekawe wakacje dla dziecka. Taki wyjazd wiąże się z całodobową opieką nad twoim dzieckiem. Doświadczeni opiekunowie zapewnią mu bezpieczne i atrakcyjne zajęcia, a ty nie będziesz się martwić o to, że musisz pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem.

Kolonie to często ogólnorozwojowe wyjazdy, na których dostępne są rożne formy rekreacji. Jeśli twoje dziecka ma konkretne zainteresowania, pomyśl nad opłaceniem obozu tematycznego. Bardzo popularne są obozy sportowe dla dzieci. Piłka nożna, tenis, siatkówka, żeglarstwo czy kolarstwo – tematyka jest przeróżna, a pobyt na takim obozie nastawiony jest nie tylko na rozrywkę, ale też na rozwój w danej dziedzinie sportowej. Jest to więc typowe połączenie przyjemnego z pożytecznym, zwłaszcza, że wszystko obywa się w pięknych okolicznościach przyrody.

Oprócz sportowych obozów wybierać można także pomiędzy plastycznymi, językowymi, tanecznymi czy takimi, na których obywać się będą warsztaty z robotyki czy programowania.

Koszt kolonii czy obozu to już większy wydatek. Dwutygodniowy lub miesięczny wyjazd kosztuje (w zależności od lokalizacji i dostępnych opcji, a także wybranego tematu) od kilkuset do kilku tysięcy złotych.