XIX Dni Kultury Kresowej

Już 3 marca 2018 rozpoczną się XIX Dni Kultury Kresowej, a w raz z nimi liczne spotkania, koncerty, wykłady, sympozja i inne atrakcje.

Wydarzenie organizowane jest od 3 do 19 marca w Białymstoku, Księżynie i Wysokiem Mazowieckiem.

Największą atrakcją Dni Kultury Kresowej jest Wielki Jarmark Kaziukowy, odwiedzany co roku przez tysiące białostoczan i gości z całej Polski. Odbędzie się w niedzielę 4 marca na Placu Marszałka Piłsudskiego (przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki).

Nieodłączną częścią Kaziuków są palmy wileńskie, które tradycyjnie będzie można kupić od twórców z Wileńszczyzny. Sekrety ich wytwarzania przekazywane są z pokolenia na pokolenie, zaś jedna z uczestniczek białostockich Kaziuków jest palmiarką… w siódmym pokoleniu!

Na jarmarku znajdziemy także serca, obwarzanki i pierniki wileńskie oraz szeroką ofertę wyrobów spożywczych, ludowych i rękodzieła z Podlasia, Wileńszczyzny, Grodzieńszczyzny oraz z całej Polski.

Program:

3 marca (sobota)

Koncert Inauguracyjny
Sala koncertowa Opery i Filharmonii Podlaskiej, ul. Podleśna 2
Szczegóły, bilety pod nr tel. 85 732 37 70
Wpływy z biletów-cegiełek w cenie 20 zł przeznaczone są na pokrycie kosztów organizacyjnych

Wystąpią:
Zespół Folklorystyczny Wierzba (Mińsk)
Zespół Tańca Jegoza (Witebsk)

Zespół Folklorystyczny Wierzba
Powstał w 1979 roku. W repertuarze ma pieśni wielu narodów, gatunków i w różnych językach. Jego członkami są osoby licznych profesji, które połączyła miłość do pieśni ludowej. W swoje koncerty wkładają całe serce i duszę. Śpiewają piosenki przy akompaniamencie akordeonu, harmonijki, skrzypiec, cymbałów, liry, dudy i instrumentów perkusyjnych. Utwory wykonują także a cappella. Do Białegostoku przyjedzie ponad 25 członków zespołu, w tym kapela i chór.
Kierownik zespołu – Aleś Siwirski.

Zespół Tańca Jegoza
Zespół ma już 20 lat, działa przy Miejskim Domu Kultury w Witebsku, często współpracuje z parafią Św. Barbary w Witebsku. Od kilku lat interesuje się polską kulturą i opracowuje polskie tańce. Ma w repertuarze m.in.: krakowiaka, oberka, kujawiaka i mazura. Zespół uczestniczył w polsko-białoruskim festiwalu „Jedność” w Mińsku, którego został laureatem. W zespole tańczą dzieci w wieku 10-14 lat i chętnie odwiedzają Polskę. Podoba im się polska życzliwość i gościnność.
Kierownik zespołu – Irena Pietrowska. Choreograf – Oleg Saprończyk.

4 marca (niedziela), godz. 8:00-16:00

Wielki Jarmark Kaziukowy
Plac Marszałka Piłsudskiego (przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki)

Impreza cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Białegostoku, Podlasia i całej Polski. To ponad 130 stoisk wystawców i twórców z Podlasia, innych regionów Polski, z Litwy i Białorusi. Podczas jarmarku odbędą się także krótkie występy Zespołu Folklorystycznego Wierzba i Zespołu Tańca Jegoza, które tego samego dnia dadzą także koncerty pieśni patriotycznych w kościołach w Białymstoku (godz. 9:00, kościół pw. Św. Faustyny, ul. S. Mikołajczyka 7) i Księżynie (godz. 12:00, kościół pw. Św. Józefa Rzemieślnika).

4 marca (niedziela), godz. 17:00

Spotkanie z ks. prał. prof. Tadeuszem Krahelem i promocja jego książki „Martyrologia duchowieństwa archidiecezji wileńskiej 1939-1945”
Sala kinowa MOK w Wysokiem Mazowieckiem, ul. Ludowa 19

9 marca (piątek), godz. 17:00

Sympozjum popularnonaukowe „Kresowe impresje”
Sala Rycerska Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 7
W programie:
Marek Gajewski – „Generał Lucjan Żeligowski – buntownik z wyboru”
Edward Ciesnowski – „Melchior Wańkowicz – tędy i owędy po Kresach”
Jan Dworakowski – „Wskrzeszenie polskiej szkoły w Białymstoku w latach 1915-1919”
Józef Waczyński – „Bł. ks. Michał Sopoćko, Patron Białegostoku”

XIX Dni Kultury Kresowej u Sleńdzińskich
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Waryńskiego 24a
– 11 marca (niedziela), godz. 12:00 – W kręgu „Marii” Antoniego Malczewskiego – spotkanie autorskie ze Stanisławem Szewczenką, prowadzenie Waldemar Smaszcz
– 15 marca (czwartek), godz. 18:00 – „Magia Wilna – słowo poetyckie i obraz” – spotkanie autorskie z Romualdem Mieczkowskim, prezentacja najnowszych wierszy oraz fotografii miasta
– 16 marca (piątek), godz. 18:00 – „Józef Piłsudski – znany, mniej znany i nieznany” – spotkanie z dr Lechem Maliszewskim.

19 marca (poniedziałek)
Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego
– godz. 11:00 – Msza Święta w Katedrze Białostockiej
– godz. 12:00 – Uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, złożenie kwiatów, uroczysty apel, odprawa wart w wykonaniu uczniów i nauczycieli LO Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku
– godz. 12:30 – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci „Marszałek w oczach dziecka”, spotkanie z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 24 Baonu Korpusu Ochrony Pogranicza „Sejny” – Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1a.

Informacje i grafika: Organizator wydarzenia – Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny


Warning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/v2.2/?id=http%3A%2F%2Fwww.kobiecybialystok.pl%2Fxix-dni-kultury-kresowej%2F): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /kobiecybialystok/wp-content/themes/ideaweb/template-parts/social-media.php on line 14

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.