Zabawki wspomagające rozwój dziecka

Nie jest łatwo wybrać dziecku odpowiednią zabawkę – taką, która sprawi mu radość i nie zostanie odłożona w kąt za parę godzin. Nie ma sensu zasypywanie dziecka rożnego rodzaju zabawkami, bo ilość wcale nie oznacza, że dziecko będzie miało się czym zająć. Lepiej kupić kilka zabawek, ale takich, które rzeczywiście staną się jego ulubionymi.

 

W poszukiwaniu odpowiedniej zabawki dla dziecka – czyli na co zwrócić uwagę?

Wybierając zabawki dla dzieci trzeba pamiętać o trzech podstawowych zasadach:

  • zabawka ma być bezpieczna – wykonana z odpowiednich, wysokiej jakości materiałów przeznaczonych dla dzieci;
  • zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych;
  • zabawka ma być zgodna z zainteresowaniami i preferencjami dziecka co do kolorystyki czy kształtu.

Biorąc pod uwagę te wytyczne nowo kupione zabawki dla dzieci powinny wywołać radość na ich twarzy i zainteresować je na tyle, że będą po nie często sięgać.

Cechy dobrej zabawki

Najlepszym rozwiązaniem są takie zabawki, które poza tym, że służą rozrywce, sprzyjają rozwojowi dziecka. A więc aktywizują go, stymulują jego zmysły, pobudzają wyobraźnię, usprawniają i pełnią funkcje poznawczo – wychowawczą. Najprościej ujmując uczą poprzez zabawę. Są to tak zwane zabawki edukacyjne. Dziecko bawiąc się nimi rozwija swoją kreatywność i wyobraźnię, pobudza swoją ciekawość. Tego typu zabawki dla dzieci rozwijają ich umiejętności logicznego myślenia czy też myślenia przyczynowo – skutkowego. Dzięki nim dzieci uczą się również zaradności i doskonalą swoje zdolności manualne. Oczywiście nie oznacza, to że każda zabawka edukacyjna działa tak samo, wielowymiarowo wpływając na rozwój dziecka. Wszystko zależy od rodzaju zabawki. Inne zadanie będą spełniały puzzle a jeszcze inne stoliki edukacyjne czy gry planszowe.

Zabawki edukacyjne – dla rożnych grup wiekowych

Większość zabawek dla dzieci, zwłaszcza tych edukacyjnych, są podzielone według grup wiekowych, na co należy zwrócić uwagę. Zabawkę edukacyjną można kupić już dla niemowlaka.

Zabawki sensoryczne są szczególnie polecane właśnie dla maluchów, ale nie tylko, ponieważ rozwijają integrację sensoryczną dziecka. Pozwalają więc kształtować umiejętność odbierania i rozumienia bodźców z otoczenia, co przekłada się na rozwój intelektualny oraz społeczny dziecka. Zabawki tego typu mogą skupiać się na pobudzaniu wszystkich zmysłów jednocześnie (np. mata edukacyjna) bądź działać jedynie na wybrany zmysł, na przykład:

  • zmysł dotyku – pluszaki, kostki, książeczki z różnorodnością fraktur – miękką, gładka, szorstka itp.;
  • zmysł wzroku – książeczki kontrastowe, różnokolorowe układanki;
  • zmysł słuchu – wszelkie zabawki emitujące dźwięki.

Zabawek dla dzieci wspomagających ich rozwój dostępnych na rynku jest na prawdę wiele. Trzeba tylko odpowiednio dobrać je
do zainteresowań dziecka i jego preferencji wynikających z ulubionego sposobu zabawy. Jeśli dziecko lubi dopasowywać różne elementy, to z pewnością sprawdzą się wszelkiego rodzaju puzzle oraz układanki. Z kolei klocki pozwalają dziecku tworzyć różne konstrukcje, budowle. Natomiast dzieciom lubiącym ćwiczyć swoje umiejętności strategiczne, zapamiętywania czy liczenia spodobają się gry planszowe.

W przygotowaniu materiału pomógł sklep Nodik.pl, w którym zabawki dla dzieci są istotną częścią oferty.


Warning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/v2.2/?id=http%3A%2F%2Fwww.kobiecybialystok.pl%2Fzabawki-wspomagajace-rozwoj-dziecka%2F): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /wp-content/themes/ideaweb/template-parts/social-media.php on line 14

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.