Zaburzenia neurologiczne u dzieci


fot. pexels

Schorzenia neurologiczne u dzieci występują tak samo często jak u dorosłych. W wielu przypadkach trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest ich przyczyną.


Często zaburzenia neurologiczne u dzieci spowodowane są przez wiele czynników, między innymi nieprawidłowy rozwój w okresie płodowym, który prowadzi do trwałego, strukturalnego uszkodzenia mózgu.

Do poznanych czynników ryzyka uszkodzeń rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego u dzieci należą:

  • występujące wady rozwojowe w rodzinie,
  • wiek matki,
  • niewystarczająca opieka w ciąży,
  • promieniowanie jonizujące,
  • niedobory jakościowe i ilościowe w odżywianiu,
  • choroby przewlekłe u matki.

Jedną z chorób neurologicznych występujących u dzieci jest mózgowe porażenie dziecięce. Właściwie ciężko nazwać to chorobą, jest to bowiem zespół różnorodnych zaburzeń, np. czynności ruchowych i postawy oraz napięcia mięśniowego, które są wywołane uszkodzeniem mózgu. Jako że mózg jest bardzo wrażliwym organem, przyczyną jego uszkodzenia może być jakaś infekcja jeszcze w łonie matki lub niedotlenienie mózgu, które może się pojawić np. w okresie okołoporodowym.

Mózgowe porażenie dziecięce można rozpoznać już u noworodka, a pierwszy sygnał, że z dzieckiem może być coś nie tak, to skala Apgar. Jeśli noworodek ma niski wynik, na pewno będzie poddany dokładnej obserwacji przez lekarzy, co nie oznacza, że musi z nim być coś nie w porządku. Również wcześniaki wymagają dokładniejszej obserwacji przez neurologa.

Objawy, na jakie powinni zwrócić uwagę rodzice w pierwszych miesiącach życia dziecka, to np. pozycja, w jakiej układa się dziecko – czy nie wygina się nienaturalnie. W 3 miesiącu życia należy zwracać uwagę, czy dziecko podciągnięte za rączki nie opuszcza bezwładnie głowy lub czy nadmiernie nie zaciska kciuków w piąstkach. Wszystkie te objawy nie muszą świadczyć o zaburzeniach neurologicznych, ale w razie niepokoju rodzicie koniecznie powinni zgłosić się do lekarza. Najczęściej rehabilitacja pomaga zwalczyć te niepożądane objawy, a porażenie mózgowe stwierdza się tylko u 3 noworodków na 1000 badanych.

Innym znanym i budzącym lęk zaburzeniem neurologicznym jest autyzm dziecięcy (nazwa wynika z pierwszych objawów, które obserwuje się w wieku dziecięcym, a nie z tego, że dotyka wyłącznie dzieci). Zamknięcie w sobie, brak kontaktu wzrokowego, zaburzenia mowy i umiejętności społecznych, nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe i świetlne to tylko część objawów, które mogą być naprawdę indywidualne u różnych dzieci.

Diagnoza autyzmu jest bardzo skomplikowana zwłaszcza w pierwszych latach życia. Dokonuje się jej poprzez dokładną obserwację dziecka w różnych warunkach: w samotności, w czasie zabawy, w kontakcie z rodzicami itp.

Autyzm leczy się poprzez terapię behawioralną i specjalną edukację dziecka i rodziców. Czasem włącza się też leki neuroleptyczne i antydepresanty. Jednak (tak jak w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego i innych schorzeń neurologicznych), bardzo ważna jest prawidłowa dieta i przyjmowanie przez chore dziecko wszystkich potrzebnych składników odżywczych.