Zmiany w podatkach w 2018 roku

Największy dochód budżetu państwa to podatki. Każdy musi o tym wiedzieć i można się łatwo domyślić, że to właśnie w tym segmencie najbardziej jest najwięcej zmian. Nadszedł rok 2018 i jeśli ktoś jeszcze nie sprawdził co zmieniło się w podatkach to warto zajrzeć do tego artykułu aby się o tym dowiedzieć.

Zmiany jakie zaszły od 1 stycznia 2018 roku:

1. Kwota wolna od podatku została podniesiona, dzięki czemu wzrośnie również kwota dochodu, od której nie trzeba płacić PIT z 6600 złotych na 8000 złotych.

2. Twórcy także otrzymali swój bonus i kwota, do której mogli stosować swoje 50% kosztów uzyskania przychodów została podniesiona dwukrotnie do 85 528 zł rocznie.

3. Wzrosną limity zwolnień podatkowych w przypadku:

  • zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
  • świadczeń z byłego zakładu pracy dla emerytów i rencistów,
  • dopłat do zorganizowanego wypoczynku dzieci.

4. Został zwiększony limit dochodu dla osoby niepełnosprawnej z 9120 zł do 10 080 zł. Nowe zasady związane z niepełnosprawnymi stosuję się już do dochodu za 2017 rok.

5. Żeby uzyskać 130 zł, trzeba było oddać litr krwi lub 3 litry osocza, z nowymi przepisami wystarczy oddać tylko 1 litr osocza.

6. Osoby wynajmujące mieszkania komunalne lub socjalne będą zwolnione z zapłaty PIT jeśli właściciel umorzy im należności związane z opłatami.

7. Nie można już amortyzować majątku, który otrzymało się w spadku lub darowiźnie.

8. Po przekroczeniu 100 000 dochodu, podatnik będzie zobowiązany do zapłaty 12,5% podatku. Do wyżej wymienionej kwoty podatek ten wynosi 8,5%.

9. Jeśli chodzi o CIT to będą tylko dwa źródła dochodów i będzie to działalność gospodarcza i zyski kapitałowe.

10. Wypłaty z zysku po opodatkowaniu nie będą kosztem uzyskania przychodów.

11. Jeśli podmiot zamierza wliczyć środek trwały do kosztów to wcześniej musiał on wynosić 3,5 tys, aktualnie jego wartość została podniesiona do 10 tysięcy złotych.

12. Został wprowadzony nowy podatek od budynków handlowo-usługowych, oraz biurowych jeśli ich wartość przekracza 10 mln złotych.

13. Małe firmy muszą teraz przesyłać co miesiąc do urzędu skarbowego swoją ewidencję VAT w formie jednolitego pliku kontrolnego.

14. Zmieniła się również stawka opodatkowania wyrobów higienicznych i farmaceutycznych jak na przykład gumki antykoncepcyjne i aktualnie wynosi ona 8%.

15. Zostały opodatkowane elektroniczne papierosy, a także amatorskie wyroby tytoniowe. Co ciekawe w 2018 roku danina wyniesie 0 złotych, a osoby produkujące te rzeczy pierwszy podatek zapłacą dopiero w 2019 roku.

16. Banki i SKOK-i muszą przesyłać fiskusowi dane z kont firm, oraz dzienne transakcje na kontach.

To nie są wszystkie zmiany w podatkach, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Na podstawie tych zmian można śmiało powiedzieć, że naprawdę warto zainteresować się niektórymi rzeczami, ponieważ w przyszłości jeśli na przykład ceny papierosów elektronicznych skoczą do góry, to będzie można być świadomym dlaczego to się stało. Dlatego warto chociaż raz w roku zobaczyć lub pomoże nam doradca i powie jakie zmiany przygotował rząd w podatkach.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl.

Warning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/v2.2/?id=http%3A%2F%2Fwww.kobiecybialystok.pl%2Fzmiany-w-podatkach-w-2018-roku%2F): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /wp-content/themes/ideaweb/template-parts/social-media.php on line 14