Czyta/my Dziew/czyny: Zofia Nałkowska. Pierwsze podsumowanie.

Już w najbliższą sobotę, 18 stycznia, nastąpi pierwsze podsumowanie akcji czytelniczej Czyta/my Dziew/czyny: Zofia Nałkowska.

Do akcji włączyło się 15 osób, które czytają w sumie 16 książek, wśród nich znalazły się nie tylko znane wszystkim “Medaliony” i “Granica”, ale też pamiętniki, opowiadania, powieści i dramaty.

Podczas sobotniego spotkania wspólnie odpowiedzą sobie na pytania: Kim była i o czym tworzyła Zofia Nałkowska? Co ją śmieszyło, jakie sprawy ją zajmowały? Czy jej bohaterki piły koniak, czy jej bohaterowie głaskali koty? Razem poszukają literackich tropów i ścieżek w jej twórczości.

Spotkanie jest otwarte także dla tych wszystkich osób, które Nałkowską czytały, a nie miały okazji dołączyć do akcji wcześniej. Zaproszone są wszystkie osoby, którzy chciałyby podzielić się swoimi wrażeniami z lektury Nałkowskiej.

Data: 18 stycznia, godzina: 11.00.

Miejsce: Bibilioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia, sala 204 (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A).

Wstęp wolny!

Kontakt do osoby prowadzącej warsztaty: Anna Kozicka, tel. 508952971.

Kontakt do koordynatorki projektu DZIEW/CZYNY: Magda Pałka, +48 509 943 082

 

Więcej o akcji czytelniczej oraz projekcie DZIEW/CZYNY:

 

Czyta/my Dziew/czyny: Zofia Nałkowska to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo oraz zachęcająca do poznawania twórczości polskich pisarek. Organizowana jest w ramach projektu DZIEW/CZYNY.

Tegoroczna, pierwsza edycja akcji, dotyczy twórczości jednej z najwybitniejszych polskich pisarek XX wieku – Zofii Nałkowskiej. W 2014 roku mają miejsce dwie rocznice związane z jej życiem: 130 rocznica urodzin i 60 rocznica śmierci. Jest to dobry moment, aby każda osoba mogła już teraz połknąć bakcyla czytania Nałkowskiej. Nie jest ona tylko autorką szkolnych lektur: “Granicy” i “Medalionów”, ale też autorką kilku tomów “Dzienników”, dramatów jak “Dom Kobiet” czy opowiadań jak “Między zwierzętami”. Życie Nałkowskiej to nie tylko życie pisarki i dramatopisarki, to też życie kobiety angażującej się społecznie, posłanki i członkini Polskiej Akademii Nauk.

Projekt DZIEW/CZYNY to oddolna inicjatywa, która angażuje różnorodne środowiska kobiet i mężczyzn mieszkających i działających w Białymstoku. Propaguje współpracę kobiet w ramach kolektywnych działań o charakterze kulturalnym i społecznym oraz koncentruje się na rozpowszechnianiu idei równego traktowania kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. W tym roku odbędzie się 3. edycja DZIEW/CZYNÓW. Więcej informacji na: http://projektdziewczyny.wordpress.com