Dojlidy oblężone!

Prawie 26 tysięcy plażowiczów na Dojlidach! To udany początek sezonu kąpielowego w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy”, które  jest jednym z niewielu miejsc w Podlaskiem, gdzie można bezpiecznie wypoczywać w wodzie. W czerwcu 2020 r. plażę miejską odwiedziły tysiące osób.

Za nami pierwsze tygodnie funkcjonowania kąpieliska w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy”, którym zarządza Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Upalny czerwiec sprawił, że wiele osób szukało ochłody nad zalewem dojlidzkim. Rozległy teren, na którym bez problemu można zachować wymagany w czasie epidemii koronowirusa dystans społeczny, to doskonałe miejsce wypoczynku dla osób w każdym wieku. Spotykamy tu rodziny z dziećmi, grupy znajomych, miłośników kąpieli wodnych i słonecznych oraz rekreacji i sportowej aktywności na świeżym powietrzu.

Od początku sezonu kąpielowego, czyli od 6 do 30 czerwca 2020 r. plażę miejską w Białymstoku odwiedziło 25 484 osób. W pięcioletniej historii ośrodka po przebudowie to jeden z lepszych wyników frekwencyjnych z początku sezonu kąpielowego. W latach ubiegłych frekwencja w czerwcu (całym) wynosiła: w 2019 roku – 46 653 osób, w 2018 roku – 22 477 osób, w 2017 roku – 11 652 osoby, w 2016 roku – 23 578 osób, w 2015 roku – 22 292 osoby.

Plażowicze w Białymstoku  w czerwcu najchętniej wypożyczali rowery wodne – 882 razy. Kajaki udostępnialiśmy 155 razy, a łodzie żaglowe Omega – 69 razy. Na polu postoju kamperów dotąd nocowały 153 osoby.

Plaża miejska na terenie Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy” to jedno z kilkunastu miejsc w naszym regionie, które ujęte są w spisie kąpielisk Głównego Inspektoratu Sanitarnego (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska). Obiekt jest stale monitorowany, a plaża strzeżona przez ratowników wodnych. Woda w akwenie była badana już dwukrotnie. Jej jakość nie budzi zastrzeżeń. By utrzymać ten stan, apelujemy do wszystkich wypoczywających na terenie plaży o dbanie o higienę osobistą. Na terenie ośrodka dostępne są dla plażowiczów prysznice oraz toalety. Prosimy również o sprzątanie po sobie i zostawienie miejsca wypoczynku w takim stanie, w jakim go zastaliśmy.

Wstęp na teren OSW Dojlidy jest płatny. Bilet wstępu ulgowy kosztuje 2 zł, bilet normalny – 4 zł, a bilety rodzinne od 1 do 6 zł. Wstęp można opłacać Kartą Sportu, której wszystkie terminy są wydłużone o 100 dni.

W wypożyczalni sprzętu pływającego jest 30 rowerów wodnych dwu- i czteroosobowych, 12 kajaków, 5 łodzi żaglowych klasy Omega, 4 deski windsurfingowe oraz po 3 łodzie wiosłowe i łodzie canoe. Czynna jest codziennie w godz. 9.00-20.00 (ostatnie wypożyczenie sprzętu do godz. 19.00). Korzystanie ze sprzętu pływającego może być ograniczone ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, burze, deszcz), o czym na bieżąco informuje obsługa.

Ceny za wypożyczenie sprzętu pływającego nie zmieniają się od kilku sezonów. Za 60 minut pływania kajakiem, łodzią canoe, dwuosobowym rowerem wodnym zapłacimy 12 zł. Wypożyczenie na godzinę łodzi wiosłowej kosztuje 15 zł, podobnie czteroosobowego roweru wodnego. Godzina pływania na desce windsurfingowej kosztuje 18 zł, a na łodzi żaglowej Omega – 21 zł.

Można też korzystać z siłowni i placów zabaw na świeżym powietrzu, boisk do plażówki, a także z małej infrastruktury leśnej. Na terenie OSW „Dojlidy” tego typu atrakcji nie brakuje. W ostatnich tygodniach zamontowano tu sześć kolejnych urządzeń do ćwiczeń, tym razem przeznaczonych dla dzieci. Siłownia dla dzieci powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020.

Przez cały rok na Dojlidach można korzystać także ze sprzętu sportowego. Dostępne są tu kijki do nordic walking, rowery miejskie, rowery górskie zarówno dla dzieci jak i dorosłych, również z siedziskami dla najmłodszych. Na terenie znajdują się także ścieżki spacerowe oraz miejsca na grilla i ognisko. To także miejsce postoju kamperów, gdzie można również rozbić namiot.