Hemoroidy w ciąży

Krwawienie, ból i swędzenie – właśnie takie są pierwsze objawy hemoroidów odbytu.

Na tego rodzaju przypadłość niestety narażone są kobiety w ciąży. Sprawdź, dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić? Przedstawiamy kompendium wiedzy o tej przykrej chorobie.

Jak powstają hemoroidy w ciąży?

Wszystko przez ciężar dziecka, które naciska na naczynia krwionośne w obrębie miednicy. Wpływa to na powiększenie żył i powstanie żylaków. Niestety najczęściej na taką przypadłość narażone są przyszłe mamy w III trymestrze ciąży. To wtedy dziecko przybrało już sporo na wadze, co można znacznie obciążać dolne partie ciała kobiety.

Okazuje się, że przyczyny hemoroidów mogą być też inne. Kobiety w ciąży bardzo często cierpią z powodu zaparć. Zmienia się u nich system trawienny, nierzadko też stosują one niezbyt dobrą dietę (powinna być bogata w błonnik). W rezultacie powstają guzki krwawnicze i to one dają tak uciążliwe objawy.

Czy da się zapobiec hemoroidom w ciąży?

Medycy potwierdzają, że nie zawsze można w pełni zapanować nad własnym organizmem, ale z całą pewnością można starać się mieć wpływ na zmniejszanie ryzyka powstania niekorzystnych zmian albo chociażby zniwelowanie przykrych objawów.

Radzi się, by kobiety ciężarne przeprowadzały ćwiczenia miednicy. To przede wszystkim napinanie mięśni – tych samych, które odpowiadają za wstrzymywanie oraz oddawanie moczu.

Ważna jest też dieta. Powinna być bogata w błonnik, który rozluźnia stolce.

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Pamiętajmy, że kobiety będące w ciąży, nie mogą poddawać się wszystkim sposobom leczenia hemoroidów. Najlepiej, jeśli będą stosować łagodne metody, które nie będą działać niekorzystnie na rozwój dziecka. Przydatne są domowe sposoby – takie można łatwo znaleźć w sieci, na przykład wpisując hasło „leczenie hemoroidów warszawa”. W ten sam sposób znaleźć można zresztą lekarza, który zajmie się profesjonalną terapią i weźmie pod uwagę błogosławiony stan swojej pacjentki.

Zaleca się tzw. nasiadówki. Sprawdzają się te z kory dębu, rumianku, arniki górskiej i czarnej herbaty. Takie nie powinny jednak trwać dłużej niż jednorazowo 10 minut. Można je jednak wykonywać nawet kilka razy dziennie.

Panie, które pod sercem noszą dziecko, mogą też wybrać się do apteki i nabyć bezpieczne środki dostępne bez recepty w postaci kremów, maści czy czopków. Przed ich zastosowaniem należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Co ważne, w przypadku kobiet w ciąży należy powstrzymać się z inwazyjnymi metodami leczenia aż do czasu powodu. Chirurgiczne zabiegi nie są wskazane.

Uwaga!

Hemoroidy w ciąży to przypadłość nie tylko uciążliwa, ale także niezwykle krępująca. Dotyczy przecież strefy odbytu. Kobiety ciężarne nie powinny jednak zwlekać z wizytą u proktologa. Warto wiedzieć, że hemoroidy mogą przyczynić się do powstania groźnych powikłań, w tym chorób onkologicznych. Bardzo często ich rozwój postępuje tak szybko, że kobieta nie jest w stanie normalnie funkcjonować – hemoroidy mogą krwawić oraz sprawiać silny ból, najbardziej odczuwalny podczas chodzenia i pozycji siedzącej.

Artykuły przygotowany w oparciu o treść strony internetowej przychodni Optomedica.