Jak odzyskać pożyczone pieniądze? Czy masz na to szanse?

Bywają sytuacje, że osoba, która pożyczyła innej pieniądze nie może doprosić się ich zwrotu. Czy nie spisując żadnej umowy ma się szanse na odzyskanie długu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak skorzystać z porad prawnych, które mogą być bardzo pomocne, szczególnie jeśli zamierza się wnieść sprawę do sądu.

Jak udowodnić, że pożyczyłeś pieniądze?

Bądźmy szczerzy, mało kto spisuje umowę pożyczając niewielką sumę pieniędzy. Jednak zdarzają się sytuacje, że pożyczkobiorca nie zamierza oddać długu. W takiej sytuacji udowodnienie, że pożyczyłeś pieniądze jest niezwykle ważne, gdyż w innym przypadku sytuacja wydaje się być niemal beznadziejna. Zgodnie z treścią art. 6 Kodeksu Cywilnego oraz art. 232 Kodeksu Postępowania Cywilnego, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, dla której skutki prawne mają duże znaczenie. Zatem osoba pożyczająca pieniądze musi udowodnić, że owe pieniądze pożyczyła. Warto wiedzieć, że według przepisów każda pożyczka powinna mieć spisaną umowę na piśmie. Jednocześnie prawo nie zaprzecza, że umowa ustna jest nieważna. Zatem, jeżeli nie posiada się umowy pisemnej, to można powołać się na umowę ustną, przy czym należy udowodnić ten fakt. W tym przypadku należy powołać się na świadków, gdyż same zeznania pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy nie są brane pod uwagę. Jednocześnie dowodem może być np. rachunek potwierdzający przelew, a także korespondencja z osobą, której pożyczyło się pieniądze, czyli np. maile i SMS-y. Jeżeli decydujesz się na złożenie sprawy w sądzie, to warto skorzystać z profesjonalnych porad prawnych.

Ponaglenie do zapłaty

Nim wyciągnie się ciężkie działa i rozpocznie batalię sądową, która może być kosztowna i długa należy wysłać list polecony ponaglający do pożyczkobiorcy. W tym przypadku należy pamiętać, aby umieścić w nim wezwanie do zwrotu pożyczki w wyznaczonym terminie. Kluczowe jest także zaznaczenie, że w razie braku spłaty sprawa zostanie skierowana do sądu. O ile samo ponaglenie do spłaty można napisać samodzielnie, tak pozew jest pismem sądowym, dlatego niezbędne jest zastosowanie w nim odpowiedniego języka. Tutaj bardzo przydatne są porady prawne w Białymstoku wielu adwokatów prowadzi takie sprawy. Warto pamiętać, że w pozwie należy opisać sytuację i okoliczności udzielania pożyczki, a także dołączyć umowy, czy zebrane dowody. Pozostaje już tylko czekać na sprawę w sądzie, przy czym jest to powództwo cywilne i na samym początku koszty postępowania ponosi powód. Dopiero po zasądzeniu zwrotu pożyczki jest nimi obarczony pożyczkobiorca i można również otrzymać odszkodowanie z tytułu poniesionych strat. Oczywiście w tym przypadku trzeba również o nie wnioskować w pozwie.

Czy warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej?

Wiele osób zastanawia się przed złożeniem sprawy do sądu, czy warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej. Wtedy to ona wysyła ponaglenia do zapłaty i często organizuje również negocjacje. Oczywiście warto wiedzieć, że firma windykacyjna nie posiada zdolności prawnych, zatem efekty jej działań zależą od dobrej woli pożyczkobiorcy i chęci oddania długu. Korzystanie z usług firmy windykacyjnej nie jest złym pomysłem, pod warunkiem, że za swoje usługi pobiera ona opłatę dopiero po wyegzekwowaniu długu. Dzięki temu można mieć również pewność, że jej działania będą bardziej skuteczne, a jej pracownicy użyją wszelkich możliwych technik, by odzyskać należne Ci pieniądze.

Rozmowa z dłużnikiem – czy może przynieść efekt?

Warto stawiać na porozumienie. Zatem zamiast batalii sądowej lepiej wybrać negocjacje, mediacje i po prostu rozmowę. Na samym początku zamiast straszyć dłużnika konsekwencjami prawnymi, warto z nim porozmawiać i poinformować o konieczności spłaty zadłużenia, choć oczywiście druga strona musi być chętna do współpracy. Tutaj bardzo pomocna może być mediacja. Profesjonalny mediator jest w stanie doprowadzić do rozwiązania sprawy i wypracowania spłaty długu, która będzie formą satysfakcjonującą dla obydwu stron. Zatem może być to zobowiązanie pisemne do spłaty zadłużenia w określonych ratach, płaconych w regularnych odstępach czasu. Tutaj bierze się pod uwagę kondycję finansową dłużnika, wszak chodzi o to, by w ogóle wyegzekwować dług. Formą mediacji może być również zaproponowanie wykonania usługi w zamian za spłatę długu, np. remontu, czy usług sprzątających.

Umowa, nawet ustna, pomiędzy pożyczkodawcą indywidualnym i pożyczkobiorcą może być wiążąca. Warto korzystać z dostępnych metod egzekwowania długu. Trzeba pamiętać również o zachowywaniu korespondencji, a najlepiej sporządzaniu umów.