Jak zaplanować ogród?

Organizacja przestrzeni ogrodowej wymaga sporego zaangażowania, rozważenia dostępnych możliwości oraz dokonania konkretyzacji indywidualnych preferencji. Jak zaplanować ogród krok po kroku?

Planowanie ogrodu – przemyślana kreatywność

Odpowiednie przygotowanie logistyczne umożliwia stworzenie idealnego oraz satysfakcjonującego ogrodu – poniżej przedstawiono najważniejsze kwestie, dotyczące kreowania przestrzeni ogrodowej.

Podejmując działania, zmierzające do wykreowania oryginalnej estetyki w ogrodzie należy wziąć pod uwagę dostępne możliwości. Wynikają one z położenia ogrodu, stopnia jego nasłonecznienia, rodzaju gleby, jak również preferowanego stylu spędzania czasu w ogrodzie i ewentualnej obecności dzieci oraz zwierząt domowych. Wymienione aspekty znacząco wpływają na projektowanie przestrzeni ogrodowej i niezbędne staje się ich uwzględnienie podczas tworzenia planów.

ogród

Ogrodowa funkcjonalność – kilka istotnych wskazówek

Biorąc pod uwagę wspomniane zagadnienia, należy rozważyć następujące kwestie korzystania z ogrodowej przestrzeni:

  • miejsce do wypoczynku, gwarantujące warunki zoptymalizowane do indywidualnych potrzeb
  • stopień nasłonecznienia oraz zacienienia miejsca do odpoczynku, który znacząco wpłynie na lokalizację ewentualnego tarasu lub innej przestrzeni, wydzielonej w celach rekreacyjnych
  • gwarancja sfery intymności i prywatności – wysokie ogrodzenie, drzewka iglaste lub żywopłot umożliwiające pozostanie poza zasięgiem wzroku sąsiadów i przechodniów
  • obecność grilla lub kuchni letniej, które zapewnią możliwość organizacji spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu
  • wydzielone miejsce do dziecięcych zabaw oraz aktywności zwierząt domowych, jak również zabezpieczenie roślinności przed ich destrukcyjnym wpływem

Strefa swobodnego relaksu i aktywnej rekreacji

Odpoczynek w ogrodzie powinien gwarantować swobodę oraz spokój, jak również być dostosowany do indywidualnych potrzeb. W związku z tym warto zorganizować w swoim ogrodzie przestrzeń, przeznaczoną na wypoczynek. Możliwość rozstawienia leżaków, rozłożenia koca lub stołu ogrodowego wydaje się niezbędna. Ciekawym pomysłem wydaje się rozwieszenie hamaka. Dodatkowo warto wykreować przestrzeń, przeznaczoną na zabawy na świeżym powietrzu – gra w piłkę lub badmintona oraz obecność basenu czy ogrodowej sauny powinna zostać zaplanowana przed podjęciem działań kreujących ogród.

ogród

Przestrzeń dziecięca w ogrodzie

Posiadając duży ogród i możliwość podzielenia go na strefy tematyczne, warto zastanowić się nad zorganizowaniem placu zabaw dla dzieci. Dostępne w sklepach akcesoria ogrodowe uwzględniają obecność huśtawek, zjeżdżalni oraz elementów wspinaczkowych, jak również piaskownicy. Podobne gadżety zapewnią dzieciom możliwość atrakcyjnej i różnorodnej zabawy we własnym ogrodzie, co z pewnością docenią również rodzice. Możliwość odpoczynku na ogrodowym tarasie, połączona z gwarancją dziecięcego bezpieczeństwa i sposobnością nadzorowania dziecięcej aktywności wydaje się nie do przecenienia.

Wybierając akcesoria na ogrodowy plac zabaw należy zwrócić uwagę na ich solidność oraz atesty, potwierdzające bezpieczeństwo. Dodatkowo w dziecięcej przestrzeni ogrodowej nie warto tworzyć dużych zbiorników wodnych, obniżających poziom bezpieczeństwa. Rośliny sadzone w omawianej sferze powinny cechować się wysokim stopniem odporności oraz nie posiadać właściwości toksycznych, alergizujących czy trujących.

Kolejną istotną kwestią odnoszącą się do kreowania placu zabaw w ogrodzie jest stopień jego nasłonecznienia. Szczególnie w lecie jest wyjątkowo ważne, żeby był on przez większość dnia skryty w cieniu, umożliwiając dzieciom komfortową i bezpieczną zabawę nawet w upalne dni.

ogród

Sadzenie roślin – jak wybrać odpowiednie?

Wybór roślin staje się kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodowej przestrzeni. Należy dobierać gatunki z uwzględnieniem ich preferencji oraz dopasowując do posiadanych warunków w ogrodzie. Ciekawym pomysłem okazuje się obserwacja okolicznej roślinności oraz wybór gatunków, które bujnie rozkwitają w określonych warunkach. Podobna droga planowania ogrodu zapewni pozytywne efekty, gdyż współpraca ze światem przyrody z pewnością się opłaci.

Warto poznać preferencje roślin, odnoszące się także do sąsiadujących ze sobą gatunków – nie zawsze bowiem rośliny korzystnie wpływają na siebie nawzajem. Zasadne wydaje się poczytanie poradników ogrodowych w celu uzyskania podstawowych informacji dotyczących roślinnych upodobań.

Wybierając rośliny nie należy przesadzać z ilością i różnorodnością gatunków – ogród będzie o wiele łatwiejszy do pielęgnacji, gdy znajdą się w nim rośliny dobrze znane.

ogród

Użytkowa przestrzeń w ogrodzie

Należy pamiętać, że ogród stanowi także przestrzeń funkcjonalną. Niezbędne staje się więc wykreowanie przestrzeni, w której znajdzie się kompostownik, śmietnik czy wiatka warsztatowa lub garaż. Ponadto warto wyodrębnić miejsce na grządki warzywne oraz odpowiednio zagospodarować przestrzeń, przeznaczoną na rozwieszanie prania. Miejsca te nie cechują się dużą atrakcyjnością oraz estetyką, jednak stanowią istotne elementy praktycznego ogrodu.

Dekoracje ogrodowe – dopieszczona estetyka

Na zakończenie warto rozważyć obecność ewentualnych ozdób, które zwieńczą działania projektowe w ogrodzie. Rodzaj dekoracji wydaje się wysoce zindywidualizowaną kwestią, uzależnioną od preferencji użytkownika, jak również wykreowanego stylu w ogrodzie. Warto jednak pokusić się o kilka elementów, podnoszących walory estetyczne ogrodu: małe zbiorniki i oczka wodne, fontanny lub figury i rzeźby stają się uzupełnieniem całości kompozycji.

Reasumując, można uznać że przestrzeń ogrodowa wymaga przemyślenia podejmowanych działań, uwzględnienia istotnych aspektów funkcjonalnych oraz estetycznych, jak również indywidualnych upodobań. Korzystając z wymienionych powyżej wskazówek możliwe staje się wykreowanie idealnego ogrodu, spełniającego najwyższe wymagania i gwarantującego nie tylko wysokie walory wizualne, lecz również praktyczne i bezpieczne użytkowanie dobrze zorganizowanej przestrzeni.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli do ogrodu w tym mebli ogrodowych z technorattanu: ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe-technorattan