Odkurzacz bezprzewodowy – modny gadżet czy niezbędny sprzęt? Podpowiadamy, czy warto

Łatwy w obsłudze sprzęt do sprzątania gwarantuje sporą wygodę w trakcie tej czynności. Dzięki temu stanie się ono znacznie przyjemniejsze i być może łatwiej Ci będzie utrzymać w mieszkaniu porządek. Czy warto przyglądać się odkurzaczom bezprzewodowym? W naszym poradniku opisujemy różnice między poszczególnymi modelami oraz wymieniamy wady i zalety tego rodzaju sprzętów.

Odkurzacz bezprzewodowy – o co w ogóle chodzi?

Odkurzacze bezprzewodowe, które znajdziesz chociażby tutaj: https://www.neonet.pl/odkurzacze/odkurzacze-bezprzewodowe.html, nie wymagają podłączenia do sieci, by móc skutecznie zbierać zabrudzenia z podłogi i dywanu. Czas pracy konkretnego urządzenia uzależniony jest od pojemności akumulatora, dlatego ten parametr koniecznie weź pod uwagę, jeśli Twoje mieszkanie ma większy metraż.

Rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych

Na sklepowych półkach znajdziesz dość zróżnicowane modele odkurzaczy bezprzewodowych, dlatego warto się zorientować, co czym jest i na tej podstawie podjąć rozsądną decyzję.

Odkurzacz pionowy

Starszym rodzajem odkurzacza bezprzewodowego jest odkurzacz pionowy. Poza brakiem konieczności podłączenia do prądu, odkurzacz ten pozwala sprzątać w wygodnej i bezpiecznej dla kręgosłupa pozycji – na stojąco. Odkurzacze pionowe mają zróżnicowany czas pracy akumulatora, w tańszych modelach jest to około 20 minut, w droższych nawet godzina. Może nie brzmi to najbardziej zachęcająco, trzeba jednak pamiętać, że odkurzanie to czynność, która nie zajmują zbyt wiele czasu. W odkurzaczach pionowych zabrudzenia zbierane są zazwyczaj do plastikowego pojemnika, który po sprzątaniu należy opróżnić.

Odkurzacz ręczny

Ta propozycja nie jest może najbardziej wydajnym urządzeniem, ponieważ niekoniecznie nadaje się do całościowego sprzątania mieszkania. Za to doskonale sprawdza się między innymi do odkurzania trudno dostępnych przestrzeni, kanap i foteli czy tapicerki samochodowej. Odkurzacz ręczny wyposażony jest w niewielki zbiornik na zanieczyszczenia, dlatego po każdym użyciu warto pamiętać o jego opróżnieniu.

Ze względu na swoje ograniczone zastosowania, odkurzacz ręczny często dołączany jest w zestawie do odkurzacza pionowego. Znajdziesz go w panelu sterującym, łatwo odłączysz i podłączysz z powrotem do ładowania. A propos ładowania – koniecznie pamiętaj o podłączeniu do stacji czy gniazdka po każdym odkurzaniu.

Odkurzacz samojezdny

Jedną z najciekawszych nowości na rynku AGD jest samojezdny, bezprzewodowy odkurzacza, który umożliwia sprzątanie również pod naszą nieobecność. Ten niewielki sprzęt ma jednak swoje ograniczenia. Starsze modele mogą nie poradzić sobie z przeszkodami na drodze, takimi jak dywan, stół czy nisko zawieszona szafa. W nieco droższych modelach dostępna jest za to możliwość sterowania za pomocą aplikacji telefonicznej. W ten sposób nawet w przypadku niezapowiedzianej wizyty jesteś w stanie błyskawicznie doprowadzić mieszkanie do porządku jeszcze przed wyjściem z pracy.