Rośliny doniczkowe w domu – jak o nie zadbać?

Rośliny doniczkowe są wspaniałą ozdobą każdego mieszkania. Kwiaty w domu nie tylko dodają pozytywnej energii i nastroju, ale ożywiają też każde wnętrze. Jednak, aby roślina wyglądała zdrowo i świeżo, należy o nią prawidłowo zadbać. Każdy kwiat wymaga indywidualnego traktowania. Część z nich lubi jasne i nasłonecznione pomieszczenia, a niektóre lepiej będą rozwijać się w cieniu. Należy też sprawdzić, ile dana roślina wymaga podlewania. Poprzez odpowiednią pielęgnację, możemy otoczyć się pięknymi, świeżymi roślinami, które będą wspaniale urozmaicać każdy pokój, a przy tym nawilżać i odświeżać powietrze.

 

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe?

Przede wszystkim w wyborze rośliny doniczkowej do domu nie można kierować się tylko jej wyglądem. Każda roślina wymaga innej pielęgnacji. Jeśli więc w naszym mieszkaniu nie ma dostatecznie dużej ilości światła, lepiej zrezygnować z kwiatów, które tego słońca wymagają.  Należy zawsze przeczytać etykietę, jaka dołączona jest do roślin, ponieważ na niej zawarte są wszelkie podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji. Najważniejszymi czynnikami do prawidłowego rozwijania roślin doniczkowych w domu jest światło, wilgotność i optymalna temperatura, która dla większości roślin wynosi od 15 do 25 stopni Celsjusza. Jeśli dobierzesz roślinę do warunków panujących w Twoim mieszkaniu, szanse na jej prawidłową uprawę są zdecydowanie większe.

Należy sprawdzać, czy roślina nie ma żadnych szkodników i czy nie jest chora. Najłatwiejszym sposobem jest obserwacja liści i ich zmiany w wyglądzie. Jeśli liście zaczynają opadać, to znak, że w doniczce jest zbyt mało wody. Ale jeśli liście robią się żółte i wypadają, to znaczy, że roślina jest z kolei przelana i zaczyna gnić. Jeżeli liście są żółte, ale nie wypadają, może to oznaczać, że kwiat potrzebuje większej ilości światła. Brązowe brzegi liści pojawiają się w momencie, gdy roślina ma za dużo światła. Wysuszanie liści może być też przyczyną znajdowania się rośliny w przeciągu.  Suche i żółte liście powinno się usuwać, aby nie zabierały wody i wartości odżywczych pozostałej części rośliny.  Warto jest oczyszczać liście z kurzu, ponieważ dzięki temu rośliny będą mogły lepiej oddychać. Najlepiej przecierać je miękką i suchą ściereczką lub ewentualnie nawilżoną mlekiem lub rozcieńczonym piwem, która nada liściom połysk i blask.

Nim podlejesz kwiaty, upewnij się najpierw, czy Twoja roślina woli być podlewana z góry, czy może lepszym dla niej rozwiązaniem będzie wstawienie doniczki do wody tak, aby woda wsiąkła w glebę. Jeżeli w zaleceniach dla danej rośliny jest podlewanie z góry, należy zwrócić uwagę na to, by wodę wlewać w jej podłoże, a nie na liście. Przed podlaniem rośliny dobrze jest sprawdzić glebę poprzez włożenie palca na głębokość około 2cm palcem, czy nie jest ona zbyt wilgotna.

Każda roślina będzie rosnąć w stronę słońca. Niezależenie od tego, czy lubi więcej czy mniej światła, będzie kierować się tam, gdzie wpada go najwięcej, dlatego dobrze obracać co jakiś czas doniczkę.

Dobrym rozwiązaniem dla prawidłowego rozwijania rośliny jest stosowanie naturalnych nawozów.  Jednak tu też należy zachować umiar. Lepiej jest użyć mniej nawozu, niż przekarmić kwiaty. Jeśli chcesz zastosować naturalny nawóz domowej roboty, to warto wymieszać ziemię w doniczce z fusami z herbaty lub czarnej kawy. Przydatne mogą okazać się również skorupki z jajek, które można wysuszyć i zmielić na drobno. Naturalny nawóz przynosi świetne efekty i ożywia naszą roślinę.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.